LUXEMBURG. Vyhlásil to v pondelok európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.
"Vyhodnocujeme možnosti optimalizácie využitia EFSF s cieľom ... zvýšiť jeho efektivitu ako finančného požiarneho valu na zastavenie šírenia nákazy. Využitie efektu finančnej páky je jednou z možností,“ uviedol Rehn novinárom. "Budeme o tom diskutovať s ministrami ... Sú možnosti, ktoré počítajú s účasťou Európskej centrálnej banky (ECB) a možnosti, ktoré s účasťou ECB nepočítajú,“ dodal eurokomisár.
Posilnenie kapacity EFSF prostredníctvom efektu finančnej páky v pondelok pripustil aj člen Rady guvernérov ECB a guvernér francúzskej centrálnej banky Christian Noyer. Ten zároveň vyhlásil, že priame navýšenie prostriedkov v záchrannom mechanizme eurozóny nepovažuje za realistické.
Na reforme Európskeho fondu finančnej stability, spolu so zvýšením efektívnej úverovej kapacity na 440 mld. eur sa dohodli 21. júla lídri EÚ. Rozšírenie právomoci eurovalu o možnosť poskytovať preventívne úverové linky, alebo kupovať dlhopisy štátov v problémoch, musia schváliť parlamenty všetkých členských štátov eurozóny. Pomoc v rámci EFSF zatiaľ čerpajú Írsko a Portugalsko.
Prostriedky vo fonde však pravdepodobne nebudú postačovať, pokiaľ by o krízové úvery požiadali veľké ekonomiky eurozóny Taliansko a Španielsko. Predstavitelia eurozóny preto skúmajú možnosti posilnenia efektivity využitia prostriedkov vo fonde bez toho, aby bolo potrebné vstupovať do politicky citlivých rokovaní o ďalšom zvyšovaní garancií členských štátov za pôžičky EFSF.
Jeden z medializovaných scenárov počíta s tým, že EFSF by vydal dlhopisy s najvyšším ratingom AAA, ktoré by slúžili ako kolaterál za úvery od ECB. Euroval by tým získal prístup k lacným peniazom, z ktorých by mohol financovať ďalšie pôžičky pre zadlžených členov eurozóny. Ďalšou možnosťou je, že EFSF sa zaručí iba za časť strát vyplývajúcich z prípadnej platobnej neschopnosti členského štátu.
V praxi by to znamenalo, že za straty z úverov poskytnutých napr. Španielsku by fond ručil iba do výšky 20 %. Disponibilný kapitál EFSF na pomoc krajine by tak vzrástol na päťnásobok sumy, ktorú by euroval mohol teoreticky poskytnúť.