Označenie štátneho rozhlasu a televízie v štáte Veracruz vyzerá takmer rovnako ako slovenská značka.
BRATISLAVA. Tri prepojené písmená, ktoré sú od októbra oficiálnou značkou spojenej verejnoprávnej inštitúcie Rozhlasu a televízie Slovenska, sú nápadne podobné bývalému označeniu mexického štátneho média „Radiotelevisión de Veracruz“.
Logo spojenej televízie a rádia, ktorá v Mexiku prevádzkuje jeden televízny a jeden rozhlasový kanál, nájde vyhľadávač Google po zadaní písmen rtv.
Šéfka RTVS Miloslava Zemková zámernú podobnosť vylučuje.
„Ak chcete naznačiť, že naše centrum kreatívy sa inšpirovalo v Mexiku, tak to určite nie. Z mnohých návrhov vybrala komisia ten, ktorý najviac vyhovoval zadaniu a našim potrebám, a najlepšie vystihoval spojenie rozhlasu a televízie.“
Telerozhlas si logo navrhoval sám v lete. Z návrhov, ktoré pripravilo nové Centrum kreatívy RTVS, konečnú verziu podľa jeho šéfa Milana Prekopa vybrala Zemková.
„Bohužiaľ, nevedel som o tom, že takéto logo existuje. Podobnosť ma mrzí,“ hovorí Prekop. Popiera, že by sa logom inšpiroval alebo ho aspoň videl.
Odborníčka nechápe
Logo RTVS.
Navrhovaná značka by mala po čase nahradiť aj súčasné označenia jednotlivých okruhov rozhlasu a televízie.
Jednotku STV registruje Úrad priemyselného vlastníctva ako RTV: Jeden.
Prekop vysvetľuje, že použili motív kríža, písmeno V má symbolizovať obrátenú pyramídu budovy rozhlasu. Dve bodky, ktoré nahradili písmeno S, podľa neho symbolizujú dve médiá – STV a SRo.
„V dnešnom rýchlom svete vytvoriť logo, ktoré nepomáha ľahkej zapamätateľnosti a najmä čitateľnosti, je trochu kontraproduktívne. To je moja najväčšia výhrada,“ hovorí šéfka CD Creative Department Simona Bubánová.
Odborníčka na komunikáciu a reklamu nevie, čo má nové logo vyjadrovať. „V každom prípade viem, že Slovensko sa nepremenuje na :lovensko, len preto, že sa to grafikovi zdalo tvorivé.“
Nové logo RTVS považuje za štandardné šéf agentúry Respect APP Róbert Slovák. „Nijako, ani pozitívne, ani negatívne nevytŕča z radu.“
Zlúčené verejnoprávne médium sa spočiatku nazývalo RTS, čo je aj značka srbskej televízie. Neuchytilo sa ani RTV, ktoré zasa používa slovinský štátny vysielateľ.
Náhoda či kópia?
„Štylizácia písma sa veľmi podobá na niečo, čo už bolo vymyslené,“ posúdila logá Bubánová. Kritika však podľa nej nie je problémom, pretože vymyslené už bolo všetko.
Slovák hovorí, že pri spájaní písmen je normálne, keď k podobnému výsledku dospejú u nás aj v Mexiku.