BRATISLAVA. Na dnešnej tlačovej konferencii preto predstavila päť možností úspor, ktoré je podľa nej možné prijať hneď.
"Sme presvedčení, že výdavky štátu a verejnej správy majú veľmi ďaleko od toho, aby boli ohlodané na kosť," zdôraznil podpredseda OKS Ondrej Dostál. Vážna redukčná diéta podľa neho ešte nenastala a na tele štátu je stále veľa nepotrebného tuku.
Úspory, ktoré strana prezentovala, by mohli štátu ročne ušetriť na výdavkoch od 590 do 910 miliónov eur. Prvým krokom je podľa nich predaj nepotrebného majetku vo vlastníctve štátu, teda napríklad prebytočných budov a rekreačných zariadení. "Len na prevádzke a správe budov by sa dalo ročne ušetriť 30 až 50 miliónov eur," priblížil Dostál. Ďalšou výhodou by bol príjem z predaja, ktorý by sa dosiahol tiež.
Ďalším úsporným opatrením má byť zníženie objemu výdavkov na nákup tovarov a služieb v ústrednej štátnej správe a Sociálnej poisťovni o 10 %. Podľa OKS by sa to dosiahlo napríklad znížením objemu nákupov, či rozšírením využívania elektronických aukcií. "Odhadujeme, že v tejto oblasti možno usporiť približne 170 miliónov eur ročne," vyčíslil Dostál.
V poradí tretím úsporným krokom môže byť podľa OKS zníženie objemu miezd v ústrednej štátnej správe a Sociálnej poisťovni o 10 %, čo by malo priniesť ročnú úsporu na úrovni približne 300 miliónov eur. OKS podľa Dostála nenavrhuje plošné zníženie miezd, ale redukciu agendy toho, čo štát robí. "Aby došlo k poklesu počtu úradníkov," vysvetlil Dostál.
Štvrtým opatrením má byť zredukovanie a transformovanie rozpočtových a príspevkových organizácií a iných inštitúcií verejnej správy, čo by mohlo ročne ušetriť od 100 do 300 miliónov eur.
Posledným krokom navrhovaným OKS je zníženie výdavkov na prídavky na deti o 10 %, a to prostredníctvom vyššej adresnosti vyplácania sociálnych dávok. To má ročne ušetriť asi 30 miliónov eur. Prídavky by sa pritom podľa strany mali znížiť len skupine najlepšie zarábajúcich rodičov.
Strana tvrdí, že chce ukázať možnosti šetrenia vo výdavkoch štátu aj preto, aby bolo možné prijať takú daňovo-odvodovú reformu, ktorá nepôjde na úkor živnostníkov. Rokovania o nej pritom podľa OKS stále prebiehajú. "Rokovania sú veľmi ťažké. Snažíme sa byť veľmi ústretoví a hľadať východiská, avšak k dohode zatiaľ nedošlo," dodal spolupracovník OKS pre ekonomické a sociálne otázky Ján Králik.