Nitra 5.júna (TASR) - Hoci hlad v celosvetovom meradle ustupuje, stále zostáva na svete hladných denne 800 miliónov ľudí. Kým v 60. rokoch bol podvyživený jeden človek z troch, dnes sa tento počet znížil na jedného zo siedmich. Svetový potravinový program dokáže pomôcť maximálne 10 % z nich napriek tomu, že obhospodaruje jeden z najväčších fondov v systéme Organizácie Spojených národov (OSN). Podľa výročnej správy za rok 2000 dosiahla výška príspevkov 1,555 miliardy USD a výška operačných výdavkov 1,430 miliardy USD. Slovensko ako jedna z prvých krajín strednej a východnej Európy finančne prispela do tohto programu a za posledných 5 rokov dosiahla výška príspevkov 580 tisíc USD. Úlohami Svetového potravinového programu v 3. tisícročí sa zaoberali účastníci fóra, ktoré sa dnes uskutočnilo v Nitre.
Okrem 800 tisíc obyvateľov Zeme denne trpiacich hladom je ďalších 50 miliónov obetí ohrozovaných akútnym nedostatkom jedla v dôsledku človekom a prírodou spôsobených katastrof. Od hladu alebo v dôsledku chorôb spôsobených hladom zomiera na svete každých 7 sekúnd jedno dieťa. Veľmi vysoký, viac ako 35-% podiel ľudí trpiacich podvýživou zaznamenala organizácia najmä v krajinách Afriky, ale aj v Mongolsku, Afganistane či Jemene. Hlad sa však nevyhýba ani Európe. Podľa slov výkonnej riaditeľky Svetového potravinového programu Catherine Bertiniovej poznajú hlad obyvatelia Čečenska, Srbska, Kosova, Čiernej Hory, Albánska a Macedónska, ale aj v krajinách Kaukazu - Gruzínsku, Arménsku a Azerbajdžane. Situácia sa však mení spolu s jej vývojom v jednotlivých krajinách. Kým obyvatelia Chorvátska boli na pomoc odkázaní v rokoch 1992-93, dnes už patria k darcom finančných prostriedkov pre ďalšie postihnuté krajiny.
Slovensko je krajinou s veľmi nízkym podielom trpiacich podvýživou, ktorý sa pohybuje v rozpätí od 2,5 do 4 %. V tejto skupine sa nachádza z európskych krajín i Slovinsko, Juhoslávia, Albánsko. Lepšia situácia je podľa mapy hladu vo svete, spracovanej Svetovou organizáciou pre výživu FAO, i v Rumunsku, Lotyšsku, Bielorusku a všetkých krajinách západnej a strednej Európy. Podklady pre spracovanie údajov poskytuje FAO za Slovenskú republiku Slovenský štatistický úrad.
* svl pop gl