BRATISLAVA. Sestrám sa darí viac ako lekárom. Bez toho, aby podávali hromadne výpovede, si vyjednali so štátom vyššie platy.
Ministerstvo zdravotníctva pripravilo návrh zákona, ktorý má sestrám zvýšiť minimálnu mzdu, ako žiadala ich petícia. Podpísalo ju vyše 243-tisíc ľudí.
Plat sa im bude dvíhať len za roky praxe a nie za dosiahnuté vzdelanie, ako žiadali. Napriek tomu stretnutie regionálnych prezidentov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek v sobotu v Bratislave súhlasilo s návrhom ministerstva.
Zo 400 na 640 eur
Dnes sestry, najmä na východnom Slovensku, nezriedka podľa riaditeľky kancelárie komory Martiny Bušniakovej zarábajú iba 400 až 420 eur mesačne. Po novom by mala sestra bez praxe zarábať najmenej 640 eur.
Sestrám, ktoré majú odpracovaných viac ako 33 rokov, by mal plat stúpnuť najmenej na 928 eur. Minimálne tarifné platy by podľa návrhu mali zvyšovať príplatky.
Za špecializáciu, napríklad na anesteziológiu, by si mali sestry k mesačnej mzde pripísať 66 eur. Ak vykonávajú certifikované činnosti, napríklad elektrofyziologické vyšetrenie mozgu EEG, dostanú ďalších 33 eur mesačne. O pätnásť percent má mzdu sestry zvyšovať riadiaca funkcia.
„Návrh zákona je pre nás prijateľný, vítame ho, určite by pomohol sestrám v teréne,“ hovorí prezidentka komory Mária Lévyová. Upozorňuje, že ak neprejdú navrhované zmeny, budú sestry uvažovať o ďalších krokoch. Bližšie ich nespresnila.
Vzdelanie nezohľadnili
Kompromisný návrh zákona, ako ho označujú ministerstvo aj komora, nezohľadňuje akademický titul, ktorý sestra dosiahne. Môže sa tak stať, že bakalárka a magisterka zarobia rovnako.
Bez rozdielu
Komora však prijala argument, že legislatíva nerozlišuje špecifické činnosti sestier, ktoré by sa viazali
na vzdelanie, a preto sa podľa neho plat zvyšovať nedá.
Návrh zákona by sa podľa hovorkyne ministerstva Kataríny Zollerovej mal začať pripomienkovať do konca tohto mesiaca.