BRATISLAVA. Máte suseda, ktorý každú nedeľu ráno púšťa cirkulárku a vy ste sa už roky nevyspali? Alebo takého, čo chová zajace, sliepky, kačky, morky i ošípané a obťažuje vás zápachom?
Nie je nič horšie ako mať nepríjemného suseda, s ktorým sa nedá na ničom dohodnúť. Zákon pritom na problematiku susedských vzťahov pamätá a zhrnul ju do jedného paragrafu v Občianskom zákonníku.
Nesmiete ohrozovať a obťažovať
Zákon hovorí, že „vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv“.
Nik teda nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok ani ho obťažovať nadmerným hlukom, prachom, zápachom, vibráciami a podobne.
Hádam každý sa už stretol so situáciou, keď susedia obťažovali iných tým, že pálili suché lístie, neudržiavali v dobrom stave svoju kanalizáciu alebo si príliš nahlas púšťali hudbu.
Za obťažovanie hlukom sa však považuje napríklad aj to, ak susedov syn chodí do hudobnej školy a doma trénuje napríklad hru na trúbke či bicích.
Na súdoch skončili aj prípady príliš hlučného šijacieho stroja, prevísajúce konáre stromov do vedľajšej záhrady či k susedom zalietavajúce roje včiel.
„Práve susedské spory ohľadom nadmerného hluku, prašnosti, prenikania zápachu z chovaných zvierat, ale aj spory, ako je podmývanie múrov nehnuteľností, končia na súdoch najčastejšie,“ hovorí advokát Dávid Štefanka. Ako dodáva, súdna cesta je najzdĺhavejšia, ale často najviac odstraší neporiadneho suseda.
Najprv polícia
Skôr ako podáte žalobu na súde, máte však aj iné možnosti. Môžete sa napríklad sťažovať na polícii – štátnej, mestskej či obecnej, ak je v danom meste či obci zriadená.
„Občania polícii najčastejšie oznamujú rušenie nočného pokoja,“ povedal Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru SR.
Prípady, ktoré musí polícia denne riešiť, sú rôzne. Niekedy ide o priestupky proti verejnému poriadku či občianskemu spolunažívaniu, inokedy sú to priestupky proti majetku.
Polícia od občana musí prijať každé oznámenie o podozrení z protiprávneho konania. „Následne oznámené skutočnosti polícia preverí a ak zistí, že ide o priestupok, postupuje spôsobom, ktorý jej ukladá zákon,“ hovorí Slivka.
Ak je možné priestupok vyriešiť na mieste a nepostačuje dohovor, je podľa zákona policajt oprávnený uložiť blokovú pokutu. V opačnom prípade sa vec vyrieši v správnom konaní.
Ak napríklad niekto poruší nočný pokoj, dopúšťa sa priestupku proti verejnému poriadku. Za takýto priestupok možno uložiť podľa zákona o priestupkoch pokutu do výšky 33 eur.
Niekedy nemáte na výber
Sú však aj prípady, keď niečo musíte strpieť – napríklad musíte vpustiť suseda na svoj pozemok, hoci to zasahuje do vašich vlastníckych práv.
Napríklad v prípade, že stena susedovho domu, ktorá potrebuje opraviť či zatepliť, tvorí zároveň hranicu medzi vašimi nehnuteľnosťami a jej oprava by bez vstupu na váš pozemok nebola možná.
Zákon hovorí, že to susedovi či firme, ktorá bude opravu vykonávať, musíte umožniť.
Namiesto peňazí dostanete od poisťovne právnika
Na prípadné spory so susedmi existuje poistenie.
BRATISLAVA. Rovnako ako auto či dom, dajú sa poistiť aj susedské spory. „Rozdiel je však v tom, že namiesto peňazí dostane človek v prípade poistnej udalosti právne služby,“ hovorí Jana Berecová z D.A.S. poisťovne, ktorá sa na poistenie ochrany práv špecializuje.
V prípade, že má poistený právny problém alebo spor, poskytuje poisťovňa plnenie v podobe právneho poradenstva, zastupovania alebo úhrady nákladov, ktoré sú vynaložené na riešenie tohto právneho problému - náklady na advokáta, súdne alebo obdobné konanie a podobne.
Človek platí iba poistné, všetky náklady či poplatky súvisiace s uplatňovaním jeho práv hradí poisťovňa do výšky poistnej sumy.
Najčastejšie hluk a tieň
Poistiť si možno prípady, keď vás sused obťažuje nadmerným hlukom, prachom či dymom, prípadne zatieni váš pozemok.
„Spor sa však musí týkať nehnuteľností, ktoré sú uvedené v poistnej zmluve,“ upozorňuje Šimon Kollár z Wüstenrot poisťovne.
Poistený ste zvyčajne aj v prípadoch, že vám sused spôsobil škodu, prípadne ak zasahuje do vašich vlastníckych práv.
Najčastejšími dôvodmi susedských sporov bývajú nedodržanie nočného pokoja, znečisťovanie priestorov a okolia odpadkami, letné grilovanie v záhrade či časté vytápanie.
„Riešili sme však aj obťažovanie včelami, prevísanie konárov na susedný pozemok či zápach zo susedovho chovu prasiat,“ uviedol Kollár.
Čo za to
Susedské právo býva v poisťovniach súčasťou balíka služieb. Napríklad ročné poistné vo Wüstenrot poisťovni je 65 eur, v prípade rozšíreného krytia aj na rodinu je to 95 eur.
„Na porovnanie, tieto sumy sú na úrovni jednej až dvoch hodín právneho poradenstva u advokáta,“ hovorí Kollár.
V D.A.S. poisťovni stojí ochrana práv pri bývaní ročne 14 eur. „Poistenie sa však neuzatvára samostatne, ale len s ďalším produktom z oblasti súkromia,“ povedala Berecová.
Pokutu vám dá aj obec
Nezhody medzi susedmi samosprávy môžu riešiť za prítomnosti mestských policajtov či pracovníkov úradu.
BRATISLAVA. Susedské spory bývajú ostré a nekonečné. Najhoršie sú problémy spoločných dvorov, či spory o hranicu pozemku. Ľudia si robia aj rôzne naschvály a prehadzujú si cez ploty sliepky či kamene.
„Rozbuškou však vie byť napríklad aj to, keď je strom priveľmi košatý a ovocie padá na susedov pozemok,“ povedal Jaroslav Hinšt, hovorca bratislavskej mestskej časti Rača.
Alebo aj to, keď im zo susedovho stromu opadáva lístie na ich dom, a tak žiadajú, aby im sused čistil odkvapové rúry.
„Riešili sme prípad, kedy sa majiteľka pivnice domáhala časti pivničných priestorov, ktoré zaberal iný obyvateľ domu,“ opisuje Tomáš Halán, hovorca mestskej časti Bratislava – Staré Mesto.
Po zistení všetkých vlastníckych skutočností vydal úrad výkon rozhodnutia, v ktorom prikázal obyvateľovi odovzdať pivnicu majiteľovi. Bola privolaná aj mestská polícia a prítomní boli aj pracovníci miestneho úradu.
„Miestny úrad ako sprostredkovateľ riešenia sporu môže vyzvať na uvedenie veci do pôvodného stavu alebo vyzvať účastníkov sporu zdržať sa istého konania,“ hovorí Halán.
V prípade, ak susedské spory prerastú až do činov, ktoré možno považovať za priestupky (napríklad drobné ublíženie na zdraví, urážky či verbálne útoky), môže obec v rámci konania uplatniť pokutu od 33 až do 331 eur podľa stupňa „spoločenskej nebezpečnosti“.
Pokutu možno od obce dostať aj za porušovanie verejného poriadku. Vtedy sa pohybuje od 33 po 165 eur.
Kto vám môže pomôcť
Ochranu v susedských sporoch poskytne polícia, obec i súdy.
Ochrana obce
ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, (sused je príliš hlučný, obťažuje vás zápachom a podobne), možno sa domáhať ochrany v obci,
obec môže predbežne nevhodný zásah (hluk, zápach a podobne) zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav,
tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde,
obecný úrad zisťuje a rieši len skutkové otázky, neskúma, komu právo skutočne patrí,
tieto otázky môže preskúmavať a rozhodnúť o nich iba súd,
ochrana prostredníctvom obce je iba dočasná, respektíve predbežná.
Ochrana polície
neporiadny sused sa môže dopustiť priestupku, a to napríklad rušením nočného pokoja, občianskeho spolunažívania, takzvanými schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
v prípade „väčšej intenzity“ nie je vylúčená ani trestnoprávna zodpovednosť, najmä ak sú v susedských vzťahoch prítomné vyhrážky.
Ochrana na súde
brániť sa môžete podaním žaloby na súde,
po právoplatnosti rozsudku možno vymáhať splnenie povinnosti cez exekútora,
v prípade nezákonného zabratia nehnuteľnosti, napríklad pozemku, je možné domáhať sa vypratania nehnuteľnosti.
Dávid Štefanka, právnik, Jana Hvozdovičová