BRATISLAVA. Nie všade môže skoršie zatvorenie pohotovostí prejsť ľahko. Dvadsaťšesť miest môže mať s dostupnosťou starostlivosti problém. Ide asi o desatinu pohotovostí z vyše dvesto.
Skoršie zatvorenie pohotovostí navrhuje minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH od apríla budúceho roka. Dôvodom má byť ich neefektivita.
Ide o návrh, ktorý je predložený na pripomienkovanie. Vláda o ňom zatiaľ nerokovala, môže sa teda ešte meniť.
Nepomer
Niektoré čakárne pohotovostí sú dnes v noci prázdne. Často preto, lebo blízko je nemocnica, kde pacienti čakajú na centrálnom príjme.
Čo sa zmení
od apríla by mali byť pohotovosti otvorené len do 22. hodiny, pribudnúť by malo 50 ambulancií dopravnej zdravotnej služby, zmeny majú stáť o 800-tisíc eur viac, ako´platia poisťovne dnes.
Je to nemocničné oddelenie, kde sa vyšetrujú pacienti dovezení záchrankou. Okrem toho sem môžu prísť aj ľudia so svojimi problémami. Lekári tu pracujú nepretržite.
Na Slovensku však 26 miest nemocnice s akútnymi lôžkami nemá. Ak by sa zavrela pohotovosť, po desiatej by si museli zavolať sanitku, taxík alebo by museli ísť vlastným autom.
Pacienti zo Sabinova by tak museli cestovať okolo 20 kilometrov do Prešova. Chorí z Gelnice by si mohli vybrať, či pôjdu do Košíc, či do Krompách. Krompachy sú vzdialené 20 kilometrov, Košice 40.
Pohotovosti sa majú zatvárať celoplošne o 22. hodine. Regionálne rozdiely Uhliarikov návrh nezohľadňuje.
„Podľa záverov prieskumov činností ambulantnej pohotovostnej služby uskutočnených v rokoch 2009 a 2011 to nie je opodstatnené,“ povedala minulý týždeň hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová. V pondelok už rezort tvrdil, že „regionálne rozdiely sú zohľadnené“.
Dostupnosť
Skrátenie ordinačných hodín na pohotovostiach je podľa analytika INEKO Dušana Zachara dobrý krok. „Je potrebné v neskorých nočných hodinách garantovať rýchlu a kapacitnú záchrannú zdravotnú službu, ako aj funkčný urgentný príjem nemocníc,“ upozorňuje. Ministerstvo chce chýbajúce pohotovosti nahradiť aj sanitkami.
Niektoré sa majú zmeniť na model, ktorý bude efektívnejší. Má vzniknúť aj 50 nových poskytovateľov, ktorí by mali mať v aute sestru, záchranára alebo lekára.
Nové sanitky by mali byť z problémových miest len v Pezinku a Gelnici. Rezort tvrdí, že pri umiestňovaní zohľadňoval, kde je nemocnica, aby bolo kam nasmerovať pacienta. Tam, kde je nemocnica nablízku, teda sanitka pribudla.
Viac o štyri nové záchranky by mala mať Bratislava, dve by mali pribudnúť v Košiciach a tri v Banskej Bystrici. Napríklad vo Fiľakove či v Sobranciach táto služba nebude.
„Ani sídla záchrannej služby nie sú absolútne v každom meste a neznamená to, že do daného mesta záchranky nechodia,“ povedala Martina Élešová z ministerstva.
Koncepcia neodkladnej zdravotnej starostlivosti (.pdf)