BRATISLAVA. Kanadský dolár sa oslabil pre slovenské hlasovanie o rozšírení eurovalu. Aj takú informáciu priniesol obchodný server Dow Jones Newswires.
„Každý teraz sleduje Slovensko, je to hlavný moment obchodovania,“ povedal George Davis, šéf forexových technických analýz v RCB Capital Market v kanadskom Toronte.
V utorok sa oslaboval aj poľský zlotý, maďarský forint či turecká líra. Investori sa zbavovali vyššie úročených mien, ktoré však vnímajú ako viac rizikové, najmä pre správy, ktoré prichádzali zo Slovenska.
„Za normálnych okolností by bol vývoj týchto mien pozitívnejší, keďže trojka odsúhlasila ďalšiu tranžu pre Grécko,“ povedal jeden z obchodníkov.
Na chvíľu tak správy zo Slovenska prekryli aj záverečnú správu zahraničnej misie o gréckych verejných financiách.
Trhy skôr vyčkávali O tom, ako môže dopadnúť hlasovanie na Slovensku, hovorili obchodníci v Londýne i New Yorku. Široký priestor venovala Slovensku napríklad CNBC.
„Dokonca tam prehrávali aj niektoré slovenské pesničky na rozptýlenie divákov na finančných trhoch. Tým chcem len ukázať, že sa na Slovensko pozerá celý finančný svet,“ povedal hlavný ekonóm českej Patria Finance David Marek.
O prehnanej nervozite na finančných trhoch sa však nedá hovoriť. Po pondelňajšom silnejšom raste na akciových trhoch, ktorý podporili vyhlásenia lídrov Nemecka a Francúzska o záchrane bankového sektora, sa európske akcie vydali do červených čísel. Nie však do veľkých mínusov.
Paneurópsky index 50 najväčších európskych spoločností Euro Stoxx šiel napríklad počas dňa nadol o jedno percento, čo nie je nič výnimočné.
Ku koncu obchodného dňa strácal podľa Bloombergu už len 0,2 percenta. Nemecký index DAX sa dostal dokonca do mierneho plusu.
„Informácia, že sa pri neúspechu bude znovu hlasovať o zmene eurovalu v slovenskom parlamente, trochu zmiernil ten negatívny tlak,“ povedal Marek.
Niektorí analytici však naznačovali, že trhy len vyčkávajú a ich reakcia príde po výsledku hlasovania. „Pokiaľ sa Národná rada nedohodne, reakciu budeme vidieť okamžite,“ povedal šéf Saxo Bank Praha pre strednú Európu Karol Piovarcsy.
Možné scenáre Najcitlivejšie pritom reagujú dlhopisové trhy a mohol by tak zosilnieť tlak na úročenie štátnych dlhopisov stredomorského regiónu. To by sa potom odrazilo aj na výmennom kurze eura.
Podľa Piovarcsyho by v krátkodobom horizonte mohla nastať vlna výpredajov aj na akciových trhoch a zosilnel by aj tlak na euro. Schválenie eurovalu by naopak prinieslo na trh krátkodobo vlnu optimizmu.
„Táto chvíľa bude určovať smer trhov na zvyšok týždňa,“ povedala analytička Next Finance Markéta Šichtařová.
Euro sa však v priebehu dňa veľmi neoslabilo. Pohybovalo sa okolo úrovne 1,36 dolára. Možno aj preto, že belgický premiér Yves Leterme v pondelok večer pre Bloomberg Television povedal, že slovenské veto nemôže pochovať euroval.
Obrátil sa na ostatných 16 členov eurozóny, aby v prípade, že Slovensko euroval odmietne, prevzali záťaž a bránili euro.
„Eurozóna nakoniec schválila pôžičku pre Grécko aj bez Slovenska,“ pripomenul analytik X–Trade Brokers Kamil Boros.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full GC00 chart at Wikinvest