BRATISLAVA. Firmy budú prijímať nových ľudí opatrne, investori sa na nás môžu pozerať kritickejšie. Také dôsledky môže mať nestabilita vládneho zoskupenia.
Prepúšťanie by hroziť podľa podnikateľov a personálnych agentúr nemalo, môže však byť problém s vytváraním nových miest.
Opatrní investori
„Stabilita vlády zohráva úlohu, keď sa investori rozhodujú, či prísť do niektorej krajiny,“ povedal riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina. Nemusí to mať zásadný vplyv, ale bude určite negatívny, tvrdí.
Čo ovplyvňuje trh práce
Schválené:
Zákonník práce:
spružnil pracovný trh, oslabil odbory, zjednodušil výpovede,
platí od 1. septembra.
Pripravované:
Daňovoodvodová reforma:
živnosti a dohody by nemali byť také výhodné ako dnes,
zamestnancom by sa mal mierne zvýšiť príjem.
Reforma súdnictva:
mala by znížiť byrokraciu,
mala by zvýšiť vymožiteľnosť práva.
S tým súhlasia aj podnikatelia. „Politická a finančná stabilita je už dlhodobo magnetom pre investorov. Politická nestabilita ich môže zneistiť. Špeciálne, ak nastali dramatické zmeny v najdôležitejších oblastiach, ako je legislatívna úprava práce,“ vraví Jake Slegers, výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory na Slovensku.
Prezident Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Vladimír Slezák hovorí, že pracovné miesta po páde vlády prestanú pribúdať asi len na chvíľu.
„Kým investori urobia rozhodnutie, zvyčajne si počkajú na vytvorenie novej vlády,“ povedal Slezák.
Reformy sú otázne
S nestabilitou môže investorov odradiť aj nedokončenie kľúčových reforiem. „Z pohľadu zamestnávateľov je veľmi dôležitá reforma súdnictva a tiež zjednodušovanie byrokracie pre podnikateľov, o ktorú sa vláda Ivety Radičovej snaží,“ povedala Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka portálu Profesia.sk.
Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti hovorí, že je dôležitá aj refoma odvodov a daní. Tá mala vyrovnať podmienky pre živnostníkov a zamestnancov.
V Slovenskonemeckej obchodnej komore dúfali aj v zmeny v zákone o verejnom obstarávaní. „Zákon potrebuje jasné a vyšpecifikované pravidlá na podávanie ponúk v tendrovom procese,“ povedal Slezák.
Odborári majú opačný názor. „Nič tragické sa nestane, občanom bude lepšie,“ povedal Vladimír Mojš, viceprezident Konfederácie odborových zväzov.
Prilepšiť by im malo najmä zastavenie reforiem, ktoré išli podľa Mojša proti zamestnávateľom a odborom.
Koniec dôvery?
Firmy sa obávajú, že pre postoj Slovenska k eurovalu sa naštrbí aj ich dôveryhodnosť v očiach zahraničných partnerov.
Únia sa okrem toho môže pomstiť a štát bude mať menej peňazí na prerozdelenie z euronfondov, myslí si Tibor Gregor z Klubu 500.
Ako ovplyvňuje vaše podnikanie politická nestabilita či pád vlády?
Ján Spůra, generálny riaditeľ, Whirlpool Slovakia
Takáto situácia zneisťuje spotrebiteľov v krajine, odkladajú nákupné rozhodnutia. Znižuje sa predaj so všetkými dôsledkami, ktoré z toho plynú. Naša fabrika v Poprade je orientovaná exportne a len asi päť percent jej produkcie zostane na Slovensku. Nemalo by to teda vplývať na chod fabriky a pracovné miesta.
Dušan Mráz, podpredseda predstavenstva, Doprastav
Pre mňa by bol pád vlády druhá najhoršia správa od jej nástupu. Prvou je zrušenie PPP. Sme naviazaní vo väčšej miere na štátne zákazky a po vytvorení novej vlády vždy trvá isté obdobie, kým sa rozbehne jej investičná činnosť. Samozrejme to môže ovplyvniť aj počet zamestnancov.
Patrik Tkáč, partner, J&T
Stabilita je pre podnikanie dôležitá, destabilizácia môže byť potenciálnym zdrojom príjmov. Preferujeme stabilitu a tou je euroval, ale zariadime sa podľa situácie.
Martin Danko, hovorca, Penta
Politická nestabilita, či pád vlády nie sú dobrou správou pre žiadneho investora. Žiadny priamy a okamžitý dosah to však na podnikanie Penty nemá.
Marek Senkovič, hlavný ekonóm, Slovnaft
Pre firmu je dôležité stabilné podnikateľské prostredie, keďže pri predvídateľných krokoch vlád firma dokáže správnejšie vyhodnotiť aktivity do budúcnosti. Každá vláda je dočasná, a preto je dôležité, aby rozmýšľala o dlhodobých efektoch. To je momentálne aj otázka eurovalu, ten je existenčný pre Slovensko, jeho menu a rozvoj.