BRATISLAVA. Aj pri vyslovení nedôvery vláde Ivety Radičovej (SDKÚ) môže podľa ústavy kabinet rozhodovať až do vymenovania novej vlády.
Ministri by tak mohli odsúhlasiť návrh budúcoročného rozpočtu. Ich rokovanie je naplánované nadnes.
Parlament následne musí rozpočet schváliť do 1. januára 2012, inak bude štát hospodáriť v rozpočtovom provizóriu. Mesačne tak bude môcť minúť najviac jednu dvanástinu tohtoročného rozpočtu.
Rôzne scenáre
Rozpočtové provizórium môže priniesť napríklad nedohoda na reforme daní a odvodov, ktorá rozdeľovala pravicovú koalíciu už pred vládnou krízou. So schválením reformy totiž návrh rozpočtu počíta.
Provizórium
Začne platiť, ak do 1. 1. 2012 nebude schválený rozpočet. Štát by vtedy hospodáril podľa rozpočtu z tohto roku. Každý mesiac by mohol minúť len dvanástinu z tohtoročného rozpočtu.
Proti navrhovanej podobe reformy, ktorá má zmierniť rozdiely medzi živnostníkmi, dohodármi a zamestnancami, je napríklad OKS a niektorí členovia KDH.
Za obeť môže padnúť aj koncept odvodového bonusu z dielne SaS. V takom prípade liberáli nemusia hlasovať spolu s ostatnými pravicovými stranami. Provizórium môže priniesť aj rekonštrukcia vládneho kabinetu.
Problém pre samosprávu
Najviac sa prípadné rozpočtové provizórium môže dotknúť rozpočtovej kapitoly všeobecnej pokladničnej správy. Tam patria dotácie obciam, župám, či náklady na obsluhu štátneho dlhu.
V prípade provizória bude z kapitoly možné čerpať mesačne o 144 miliónov menej, ako by mohla v priemere čerpať každý mesiac podľa navrhovaného rozpočtu na budúci rok.
„Určite to nebude dobré,“ povedal o rozpočtovom provizóriu šéf Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč. V takom prípade očakáva ďalšie rokovanie s politickými lídrami o podobe rozpočtu.
Združenie nebude nadšené ani keď sa schváli navrhovaný rozpočet. Ten totiž počíta so zavedením takzvaného mixu daní. Dnes mestá a obce dostávajú takmer 94 percent z dane z príjmov fyzických osôb.
Od budúceho roka by mali dostávať 12,97 percent z balíka mixu daní - z príjmov, z pridanej hodnoty a zo spotrebných daní.
Ak by sa model financovania nezmenil, dostala by samospráva na budúci rok medziročne o 18,6 percenta viac, odhadol rezort financií. Predstavuje to takmer štvrť miliardy eur.
Aj v prípade zmeny financovania by príjmy samosprávy v budúcom roku mali vzrásť o tri percentá.
Rozpočet štátu
Pri provizóriu si polepšia
Ministerstvo životného prostredia: o 447 miliónov eur
Ministerstvo hospodárstva: o 119 miliónov eur.
Ministerstvo financií: o 101 miliónov eur.
Rezort práce: o 48 miliónov. l Úrad vlády: o 17 miliónov eur.
Parlament: o 5 miliónov eur.
Pri provizóriu si pohoršia
Všeobecná pokladničná správa: o 1,7 mld. eur.
Rezort dopravy: o 244 miliónov eur.
Ministerstvo školstva: o 111 miliónov eur.
Ministerstvo zdravotníctva: o 104 miliónov eur.
Ministerstvo vnútra: o 69 miliónov eur
Ministerstvo obrany: o 60 miliónov eur
Ministerstvo spravodlivosti: o 21 miliónov eur.
* výber SME