BRATISLAVA. Sú ohrozené vyhlásené verejné obstarávania? To je otázka, ktorú si dnes pre pád vlády Ivety Radičovej kladú viaceré firmy zapojené do veľkých diaľničných tendrov, kde sa aktuálne rozhoduje o víťazoch. Podobne sa na vec môžu pozerať záujemcovia o poradcovské zákazky, ktoré štát vyhlásil, pretože si naplánoval privatizáciu.
„Tak ako každý v našom štáte, aj my pozorne sledujeme dianie na politickej scéne. Vyhodnocovanie tendrov na verejné zákazky podlieha právnym normám, ktoré stále platia. Ak by zmeny politickej klímy začali zasahovať do rozbehnutých procesov, určite na to upozorníme,“ povedala Miriam Bayerová zo stavebnej firmy Hant BS.
Tá dala najlacnejšiu ponuku rovno v prípade dvoch tendrov na úseky D1. Celková hodnota: takmer 230 miliónov eur.
Právnik Tomáš Kamenec hovorí, že sa pri zmenách vlád napokon súťaže niekedy neukončia ale v súlade so zákonmi to nie je.
Zrušiť už raz vyhlásenú súťaž sa dá totiž len z dvoch dôvodov: „Keď zrušenie nariadil Úrad pre verejné obstarávanie alebo sa podstatným spôsobom zmenili okolnosti,“ hovorí Kamenec. Zmena okolností pritom nie je len napríklad deklarácia štátu, že ide šetriť.
V spoločnosti Deloitte tiež rátajú s tým, že verejné obstarávanie nemusí dobehnúť do konca. "Zadávateľ má samozrejme právo zadanie zrušiť podľa zákona, preto v tejto veci nemôžme podniknúť ďalšie kroky," povedala Diana Karaffová z poradenskej spoločnosti. Firma pritom ponúkla najnižšiu cenu v prebiehajúcom tendri o poradcovanie pri výbere nájomcu bratislavského letiska.
Kamenec dodal, že sa na problém dá sa pozrieť aj tak, že zmena okolností je napríklad aj zmena vládneho zámeru privatizovať, nebol by to však úplne správny výklad.
Exminister dopravy Ľubomír Vážny včera naznačil, že tendre ministra Jána Figeľa (KDH) sa mu nepozdávajú a ak by sa nejaké zmluvy uzatvorili, tak by si ich preveril a možno aj zrušil. Má totiž podozrenie, že podmienky v súťažných podkladoch umožňujú vyhrať iba konkrétnej firme.