1. RTVS
Zlúčenie televízie a rozhlasu zdôvodňovalo ministerstvo kultúry hroziacim kolapsom zadlženej STV. Tú viedol vo funkcii zabetónovaný Štefan Nižňanský, ktorý musel po spojení médií odísť. Opozícia ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) obvinila, že chce médiá politicky ovládnuť.
Hoci novému vedeniu Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa podarilo dlhy skresať, osud tohto média ešte istý nie je.
Bez ohľadu na sympatie k parlamentným stranám musel pád vlády potešiť či rozčúliť mnohých ľudí aj z čisto praktických dôvodov, píše Juraj Javorský.
Čítajte komentár (piano) >>
„Inštitúcie sa navzájom ťahajú nadol, treba otvoriť diskusiu, či by sa opäť nemali osamostatniť,“ vraví Dušan Jarjabek, poslanec zo strany Smer. Zachované by podľa neho mali zostať aj koncesionárske poplatky.
Stav: Prijaté parlamentom.
2. Jazykový zákon
Podmienky používania menšinových jazykov sa vicepremiérovi Rudolfovi Chmelovi (Most-Híd) podarilo presadiť v oklieštenej podobe. Pôvodne ich mali používať na úradoch obyvatelia obcí, kde ich žije aspoň 10 percent.
Neskôr ustúpil na 15 percent, no poslancom KDH a Igorovi Matovičovi to nestačilo. Hranicu 15 percent musia potvrdiť dve ščítania ľudu.
„Zmrazili súčasný stav, takže aj v obciach, kde po aktuálnom sčítaní klesne počet menšiny pod hranicu, budú mať ďalej rovnaké práva,“ vraví poslanec Smeru Ján Podmanický. „To by sa malo zmeniť,“ dodal.
Stav: Prijaté parlamentom.
3. Zmluvy na webe
Povinné zverejňovanie zmlúv týkajúcich sa verejných peňazí na internete považujú analytici za najlepšie opatrenie končiacej vlády. Médiám i aktivistom sa vďaka nemu podarilo odhaliť viacero pochybných zákaziek štátnych úradov i samospráv.
Hoci Smer pôvodne novelu napadol na Ústavnom súde, silné protikorupčné opatrenie môže prežiť aj pád vlády. Smer totiž návrh zo súdu neskôr stiahol a jeho šéf Robert Fico sa vyjadril, že proti zverejňovaniu zmlúv „nemám nič“. Rovnako včera odpovedal aj tieňový minister spravodlivosti za Smer Róbert Madej.
Stav: Prijaté parlamentom.
4. Mix daní
Smer zmenu financovania samospráv nepodporuje. Ministerstvo financií navrhlo, aby namiesto 94 percent výnosu z dane z príjmov fyzických osôb samosprávy od budúceho roka dostali 12,97-percentný podiel z mixu daní - z dane z príjmov, dane z pridanej hodnoty a zo spotrebných daní. Oproti vlaňajšku by tak dostali o tri percentá viac.
„Je potrebná zhoda so samosprávou,“ povedal Peter Kažimír zo Smeru. Samosprávy s novým spôsobom nesúhlasia. S mixom daní počíta aj budúcoročný rozpočet.
Stav: Návrh schválila vláda. Majú o ňom rozhodnúť poslanci.
5. Diaľnice
Národná diaľničná spoločnosť zatiaľ pokračuje v diaľničnom programe tak, ako ho schválila vláda. Ten ráta aj s podpisovaním zmlúv s uchádzačmi o výstavbu 37 kilometrov diaľnice D1.
Ponuky záujemcov už má na stole. V hre je aj tender na ďalších pätnásť kilometrov D1. Najväčšiu súťaž sa štát iba chystá vypísať do konca roka: ide o projekt tunela Višňové za 660 miliónov eur.
„Ministerstvo dopravy postupuje naďalej podľa platného programového vyhlásenia vlády,“ povedal hovorca rezortu Martin Krajčovič.
„Bolo by morálne, aby súčasná vláda zastavila všetky tieto aktivity a počkala na legitímnu politickú vládu,“ povedal exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer). Diaľnice by staval inak ako padnutá vláda. Postup nespresnil.
Stav: Národná diaľničná vyberá víťazov a chystá tendre.
6. Privatizácia
Smer by privatizáciu nákladného železničného Carga, teplární, doprivatizáciu Slovak Telekomu či prenájom letiska zrušil. Padnutá vláda však pokračuje v prípravách na odpredaj. „V prípade teplárenských spoločností záujemcovia o poskytovanie poradenstva predložili svoje ponuky,“ povedal Miloslav Homola z Fondu národného majetku.
Ak privatizácia zájde aj ďalej, Smer by všetko spätne zrušil, hovorí exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer). Namiesto predaja by radšej získal všetky podiely vo firme na prepravu plynu – Eustream a postavil novú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.
Stav: Hľadajú sa privatizační poradcovia.
7. Práca a dôchodok
Novelizovaný Zákonník práce chce Smer opäť znovelizovať – smerom k pôvodnej verzii. Podpredseda parlamentného výboru pre sociálne veci Branislav Ondruš zo Smeru hovorí, že ako prvú by určite zrušili protiústavnú povinnosť pre odborárov, ktorí musia dokazovať, že združujú aspoň 30 percent zamestnancov.
„Zmenili by sme aj všetky veci, ktoré oslabujú zamestnancov, ako sú otázky bezpečnosti práce, pracovného času či prerozdelenia právomoci medzi zamestnaneckými radami a odborovými organizáciami,“ vraví Ondruš.
Nesúhlasí ani s povinným vstupom do druhého piliera. „Takže určite vrátime dobrovoľnosť,“ povedal. Posilňovať chce opäť aj garancie výnosov sporiteľov.
Stav: Zmeny schválené parlamentom.
8. Banková daň
Minister financií navrhuje, aby od budúceho roku banky platili osobitný odvod so sadzbou 0,4 percenta z vkladov právnických osôb. S odvodom počíta budúcoročný rozpočt a očakáva od neho 80 miliónov eur. Smer navrhuje, aby banky platili sadzbu 0,7 percenta. Priniesť by to malo okolo 190 miliónov eur.
Či by Smer podporil vládny návrh, ak by neprešla jeho verzia, včera Peter Kažimír zo Smeru nepovedal. Šéf KDH Ján Figeľ pritom včera tvrdil, že bankový odvod je pripravená podporiť aj časť opozície.
Stav: Návrh schválila vláda, majú o ňom rozhodnúť poslanci.
Zmena nemocníc môže byť ohrozená
Strana Smer chce zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti.
BRATISLAVA. „Očakávame, že minister zastaví transformáciu nemocníc. Ak nie, urobíme to my,“ povedal exminister Richard Raši zo Smeru. Vláda už nemá mandát, aby ju dokončila, tvrdí.
Štátne nemocnice sa majú stať akciovkami do konca roka. Sprísnia sa im rozpočtové pravidlá. Ak by sa dostali do straty, môžu zbankrotovať. Toho sa Raši obáva: „Skončia v konkurze a budú sprivatizované.“
Minister Ivan Uhliarik z KDH zastaviť zmenu nemocníc na akciovky nehodlá. „Transformácia pokračuje,“ povedala jeho hovorkyňa. Ak by sa Uhliarikovi podarilo celý proces dokončiť, Raši chce iniciovať zmenu nemocníc naspäť na príspevkové organizácie.
Dlh nemocníc je pol miliardy eur. Na ich oddlženie štát vyčlenil 350 miliónov. Raši tvrdí, že je to málo. Mali by sa im zaplatiť všetky dlhy, a to bez zmeny na akciovky.
Bola by to podľa neho cesta ako udržať lekárov v nemocniciach. Vyše 2400 z nich totiž stále hrozí výpoveďami. Jednou z ich požiadaviek je zastavenie transformácie.
Raši chce zmeniť aj liekové zákony, ktoré sa Uhliarikovi podarilo presadiť.
Veronika Folentová
SaS verí v reformu daní a odvodov
Smer reformu nepodporí, SaS je optimistická. Rezort financií opatrný.
BRATISLAVA. Budúcoročný rozpočet predpokladá, že poslanci schvália reformu daní a odvodov. Minister práce Jozef Mihál z SaS je optimista: „Daňovoodvodová reforma môže byť schválená,“ povedal.
Aj po páde vlády rokuje so živnostníkmi a umelcami, ktorí s reformou nesúhlasia. Rozhovory sú podľa neho úspešné.
O reforme majú rozhodnúť poslanci na tejto parlamentnej schôdzi. Ministerstvo financií si jej schválením nie je isté. „Hlasov by malo byť dosť, ale je to len teória. Dnes je ťažké odhadnúť, ako to dopadne,“ povedal hovorca Martin Jaroš.
Zákony, ktoré sú v parlamente, budú musieť vládne strany ešte prehodnotiť, povedal predseda strany MostHíd Béla Bugár.
Vláda nemôže počítať s hlasmi najsilnejšej strany Smer. „Budeme atakovať všetky návrhy vlády, ktoré podľa nás nie sú dobré pre Slovensko,“ povedal jej predseda Robert Fico. „Absolútne nesúhlasíme so zavedením superhrubej mzdy,“ dodal podpredseda Peter Kažimír.
Reforma by mala zamestnancom priniesť superhrubú mzdu, väčšine by mal stúpnuť príjem o pár eur. Živnostníkom využívajúcim paušálne výdavky by zostalo po reforme menej.
Veronika Folentová