BRATISLAVA. Osobne považujem libertariánov a ich „jehovistické“ príručky za jedno z najväčších nebezpečenstiev súčasného sveta.
Týmito ostrými slovami reagoval český komentátor Jan Macháček z Respektu na hlasovanie Richarda Sulíka.
Sulíkova strana SaS mu pripomína fanatickú Tea Party, ktorá v USA „otravuje a kazí politické ovzdušie“ pre tvrdohlavé ekonomické postoje k podpore obmedzenia výdavkov.
Vplyv na investorov
Vplyvy neúspešného hlasovania sa nemusia obmedziť len na pošramotenú politickú tvár, ale aj na vnímanie našej krajiny z pohľadu budúcich investícií firiem.
Hodnotenie Slovenska
Moody's A1 Standard &Poor's A+ Fitch A+
„Nie som si istý, či zahraniční investori budú brať Slovensko ako spoľahlivého partnera. Budú si klásť otázku, ako krajina dodrží dohodnuté podmienky, ak sa nevie dohodnúť ani so svojimi susedmi,“ hovorí americký analytik David A. Andelman. Súhlasí aj analytik SG Securities Thierry Cota.
„Ide skôr o psychologický efekt rozpadu vlády, ktorá vnáša do krajiny prvok neistoty. Ten vnímajú firmy citlivo,“ vysvetľuje. Jeremy Batstone – Carr z inštitútu Charles Stanley situáciu tragicky nevníma.
„Slováci si zaslúžili rozhodnúť sami. Zatiaľ sa nevie, ako bude vyzerať nová vláda. Je preto skoro si domýšľať, že reformy sa obmedzia či vymažú a investorov nakoniec odradia,“ tvrdí.
Navyše už teraz je jasné, že rozšírenie eurovalu sa nakoniec schváli aj u nás.
Otázny rating
Pred týždňom agentúra Moody's pohrozila európskym krajinám, ktoré nemajú najlepší rating AAA, poklesom ich hodnotenia. Tieto slová sa nepriamo týkali aj Slovenska, jeho dlhodobé záväzky hodnotí stup〜ňom A1, teda nízkym rizikom.
„Bude zaujímavé sledovať, či dôjde aspoň k zmene ratingového výhľadu zo stabilného na negatívny,“ dodáva Andelman. Pre analytika Frédérica Doussarda z ODDO Securities je priskoro čokoľvek hodnotiť. „Pokles ratingu by skôr súvisel s vplyvmi krízy,“ dodal.
Slovensko stratilo kredit
Rozhovor s profesorom financií na Booth School of Business Chicagskej univerzity Ľubošom Pástorom.
Stratí podľa vás Slovensko kredit dôveryhodného partnera v politickom vyjednávaní?
Už ho stratilo. Predstavte si, že vypukne požiar na okraji dediny. Dedinskí hasiči nemajú na zahasenie dosť peňazí, preto starosta vyzve dedinčanov, aby urýchlene prispeli do hasičskej pokladnice. Všetci tak urobia, okrem jedného. Na takéto gesta sa len tak nezabúda. Nová slovenská diplomacia bude musieť Európu znova presvedčiť, že sme serióznym partnerom.
Ako by sa to stratenie kreditu mohlo prejaviť?
Rôznymi spôsobmi. Dám vám jeden príklad. V roku 1998 sa dostal do finančných ťažkosti hedžový fond LTCM, ktorý bol obchodne prepojený na veľkú časť Wall Street. Americká centrálna banka zvolala stretnutie 14 šéfov veľkých bank, ktorí spoločne LTCM zachránili, keďže to bolo v ich spoločnom záujme. Jediná banka, ktorá sa odmietla na záchrane LTCM zúčastniť, bol Bear Stearns. O desať rokov neskôr bol práve Bear Stearns prvou investičnou bankou, ktorá v kríze padla. Možno je to náhoda, a možno nie.
Po vláde Ivety Radičovej bude pravdepodobne nasledovať menej reformná vláda. Môže ovplyvniť táto skutočnosť aj zahraničných investorov?
Určíte áno. Zahraničných investorov odrádza už aj samotná politická nestabilita, ktorá nás v najbližších dňoch čaká. Pripadne následné zastavenie či otočenie prospešných reforiem by malo ešte väčší negatívny vplyv. Verím, že nová vláda čím skôr situáciu na Slovensku stabilizuje.
Môže v konečnom dôsledku utrpieť aj rating krajiny?
Môže, ale či sa tak stane, bude závisieť od konania budúcej vlády.