BRATISLAVA. Od januára bude mať nárok na bezplatnú, respektíve výrazne lacnejšiu právnu pomoc zhruba o 320tisíc ľudí viac ako doteraz.
„Kým dnes spĺňa podmienku na poskytnutie bezplatnej právnej pomoci približne 11 percent populácie, čo je necelých 600tisíc ľudí, po novom to bude až vyše 17 percent ľudí. Teda viac ako 910tisíc,“ tvrdí ministerstvo spravodlivosti.
Zadarmo či veľmi lacno
Ešte do konca decembra má na právnika zadarmo nárok len človek, ktorý má čistý príjem 1,4násobok životného minima. To je 265,76 eura na mesiac.
Zákon o bezplatnej právnej pomoci
Novela zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi bude účinná od 1. januára 2012. Okrem občianskoprávnych, pracovnoprávnych či rodinných sporov vás bezplatne budú môcť právnici zastupovať aj v obchodných sporoch, pri problémoch so správnymi orgánmi, ako je Sociálna poisťovňa, ako aj pred Ústavným súdom.
Zároveň však nemôže vlastniť žiadny majetok, ktorý by mohol speňažiť, a tak si zabezpečiť peniaze na právnika. Príjem nad stanovenú hranicu dnes môže prekročiť len o zopár eur. To, či právnika bezplatne dostane, však rozhodne Centrum právnej pomoci.
Novela zákona od januára hovorí o novej hranici: 1,4násobok až 1,6násobok životného minima. Ak bude mať niekto čistý príjem 265,76 eura, dostane právnika úplne zadarmo.
Len čo prekročí túto hranicu, no jeho príjem nepresiahne sumu 303,72 eura, bude si musieť zaplatiť 20 percent z nákladov sám.
Podľa riaditeľky Centra právnej pomoci Silvie Tomašcovej Hlubíkovej musia byť takíto ľudia pripravení na to, že si priplatia sumu medzi 26 až 40 eurami na prvom stupni konania.
„Je to niekoľkonásobne menej, ako by musel človek zaplatiť u advokáta, ak by nežiadal o poskytnutie bezplatnej právnej pomoci centrum,“ vysvetľuje Tomašcová Hlubíková.
Vedenie centra však môže rozhodnúť, že aj keby ste sa mali na odmene pre právnika podieľať, nemusíte. A to v prípade, „ak je to primerané okolnostiam žiadanej právnej pomoci“.
„Je to predmetom dôkladného individuálneho posúdenia zo strany centra,“ vysvetľuje Tomašcová Hlubíková. Rovnako sa môže stať, že vám priznajú právnu pomoc aj v prípade, že tesne prekračujete príjmovú hranicu 1,6násobku životného minima, teda sumu 303,72 eura.
Aj problémy s bankou
Veľké zmeny prináša novela zákona aj v tom, pri akých problémoch vám bude môcť právnik zadarmo pomáhať.
Ak máte v súčasnosti problémy s bankou či dodávateľom, s ktorými ste uzatvorili zmluvu na základe obchodného práva, musíte si právnika zaplatiť. S bankou vám môže ešte pomôcť bankový ombudsman.
Od januára už však budete môcť aj pri takýchto sporoch získať právnika zadarmo.
Rovnako je dnes ťažšie domôcť sa práva, ak máte trenice so štátnymi orgánmi. Dnes vám v takýchto sporoch môže pomôcť iba verejný ochranca práv – ombudsman. Od januára vám pomôže aj bezplatný právnik.
Lukratívni právnici budú tiež pro bono
Máte právny problém, nemáte peniaze, no chceli by ste, aby vás zastupovali tí najlepší. Od januára máte šancu, že sa k nim dostanete. Ale len teoreticky.
BRATISLAVA. Chceli by ste, aby vás zastupoval vychytený právnik, ktorý má podľa správ v médiách takmer stopercentnú úspešnosť? Nemáte však na jeho služby peniaze?
Od januára by už takéto niečo nemala byť utópia.
Trh s advokátmi sa má otvoriť chudobným
Podľa novely zákona o advokácii už budú musieť právnu pomoc zadarmo poskytovať všetci advokáti zapísaní do zoznamu advokátov. Teraz ju poskytne iba ten, kto sa nechal dobrovoľne zapísať do zoznamu. Výber sa tak rozšíri zo 655 na 4tisíc advokátov.
Ani tak však nemáte istotu, že sa dostanete k tomu najlepšiemu. Advokát je síce povinný prevziať vec, ku ktorej bol ustanovený.
Za istých okolností však môže odmietnuť právnu službu. „Ide napríklad o rozpor so záujmami klienta alebo pracovná zaneprázdnenosť,“ vysvetľuje hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.
Môže vás odmietnuť
Ak má teda právnik priveľa prípadov, môže odmietnuť klienta. To, či má čas, alebo nie, si povie sám, hovorí právnik Vladimír Varinský, ktorý aj v súčasnosti poskytuje právnu pomoc zadarmo. Advokát David Štefanka si myslí, že k tým najlepším sa chudobní asi nedostanú. A ak áno, v mene známych právnikov budú konať ich koncipienti.
Ako presne bude výber právnika od januára fungovať, však ešte nikto nevie.
„Nemáme ešte presne stanovený postup. Musíme sa najskôr stretnúť so zástupcami advokátskej komory a ministerstva spravodlivosti,“ vysvetľuje Silvia Tomašcová Hlubíková, riaditeľka Centra právnej pomoci.
Dávky v hmotnej núdzi vám zaistia advokáta
1. Ak chcete získať právnika zadarmo, musíte sa obrátiť na Centrum právnej pomoci.
2. Obrátiť sa dá aj na pracovníkov v kanceláriách centra v Bratislave, Hlohovci, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote, Žiline, Liptovskom Mikuláši, Tvrdošíne, Košiciach, Prešove, vo Svidníku, v Humennom, Čadci, vo Veľkom Krtíši, v Moldave nad Bodvou a Prievidzi. Tlačivá so žiadosťou sú uverejnené i na stránke www.legalaid.sk.
3. Môžete sa zúčastniť na predbežnej konzultácii, ktorá stojí 4,50 eura. Uhradiť treba aj iné výdavky, ako napríklad poštovné. Dozviete sa tu, či spĺňate podmienky, či ste v materiálnej núdzi, či nejde o bezúspešnosť sporu a či hodnota sporu prevyšuje minimálnu mzdu.
4. Musíte doložiť doklady, že ste v materiálnej núdzi v mesiaci, keď o pomoc žiadate, aj šesť mesiacov predtým.
5. Ak ste poberateľom dávky v hmotnej núdzi, bude vám podľa novely automaticky priznaná bezplatná právna pomoc. Teda už nemusíte dokladovať svoje majetkové pomery ani príjem rodinných príslušníkov.
6. Ak vám poskytnú právnu pomoc, musíte ohlásiť do ôsmich dní zmeny všetkých skutočností rozhodujúcich pre trvanie nároku na poskytovanie právnej pomoci. Ak sa príjem žiadateľa zvýši nad určenú hranicu, právna pomoc sa mu odníme.
7. Právnu pomoc zadarmo nedostanete, ak ide o bezúspešný spor. Teda v prípade, keď sú vaše práva premlčané alebo keď neviete dokázať svoje tvrdenia.
8. Hodnota sporu musí byť v súčasnosti aspoň 317 eur, od januára by to malo byť 327,20 eura.
9. Pracovníci centra nenavštevujú klientov. Imobilní alebo dôchodcovia môžu splnomocniť ďalšiu osobu na zastupovanie pred Centrom právnej pomoci.
10. Ak vám centrum určí právnika, čas a miesto stretnutia si už dohodnete s ním. Centrum nezasahuje do vzájomnej komunikácie advokáta a klienta.
Pomôže aj ombudsman
U verejného ochrancu práv neplatia finančné limity.
BRATISLAVA. Každoročne sa na verejného ochrancu práv, teda slovenského ombudsmana obracia viac ako dvetisíc ľudí.
Najčastejšie sa sťažujú na rozhodnutia Sociálnej poisťovne, úradu práce, nečinnosť súdov, katastra či pozemkových úradov.
Základné práva a slobody
Pomoc u ombudsmana môže totiž hľadať každý, kto si myslí, že pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánu verejnej správy boli porušené jeho základné práva a slobody.
„Podanie podnetu nie je ohraničené vekom, pohlavím, štátnou príslušnosťou ani akoukoľvek inou podmienkou,“ hovorí Janka Milan Laššáková z Kancelárie verejného ochrancu práv.
Čo sa bude diať
Po doručení podnetu ombudsman preskúma, orgán verejnej správy porušil základné práva alebo slobody podávateľa podnetu. Ak má za preukázané porušenie základných práv alebo slobôd navrhne opatrenia na nápravu.
Orgán verejnej správy musí do 20 dní od doručenia výzvy na prijatie opatrení oznámiť ombudsmanovi svoje stanovisko a prijaté opatrenia.
S opatrením ombudsman nemusí súhlasiť. Napríklad z dôvodu, že ho považuje za nedostatočné. V takom prípade sa obráti na orgán nadriadený inštitúcii, na ktorý sa klient sťažuje.
Postúpenie sťažnosti
Ak sa na ombudsmana obráti niekto v prípade, ktorý do jeho kompetencie nepatrí, usmerní ho nakontaktuje ho na koho sa má vo veci obrátiť.
„Napríklad ak sa niekto sťažuje na zamestnávateľa, verejný ochranca práv upovedomí podávateľa o odložení podnetu, pričom ho usmerní, že sa môže obrátiť na inšpekciu práce, prípadne sa môže svojich práv domáhať na súde,“ vysvetľuje Milan Laššáková.
Podnet ombudsmanovi možno podať písomne, ústne do zápisnice alebo elektronickou poštou. Z podnetu musí byť zrejmé, akej veci sa týka, proti ktorému orgánu verejnej správy smeruje a čoho sa podávateľ domáha. Viac informácií sa dá nájsť na stránke www.vop.gov.sk.