SME

Po smrti blízkeho čakajú pozostalých úrady

Pohrebnú službu si musia pozostalí vybrať sami, lekár im nesmie nikoho odporučiť.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Výber pohrebnej služby je prvou formalitou, ktorá čaká pozostalých hneď po smrti blízkeho.

Rozhodnúť sa treba nielen, ak úmrtie nastane v domácnosti, ale napríklad aj v zdravotníckom zariadení. To je povinné informovať pozostalých o úmrtí bezodkladne, ponechať mŕtve telo počas dvoch hodín od úmrtia na lôžku a bezodkladne ľudské pozostatky vydať blízkej osobe či pozostalými poverenej pohrebnej službe.

Až potom, ak ho v tomto čase neprevezme pozostalými zvolená pohrebná služba, pozostatky môže uložiť v špeciálnych priestoroch.

SkryťVypnúť reklamu

O výbere pohrebnej služby treba mať jasnú predstavu vopred – zariadenie zo zákona nesmie dopustiť, aby sa v jeho priestoroch pozostalým ponúkala alebo inak prezentovala ľubovoľná pohrebná služba. „Lekár nesmie odporučiť konkrétnu pohrebnú službu,“ hovorí advokát Dávid Štefanka.

Pri nedodržaní zákona hrozí pokuta do 663 eur. Zvolená pohrebná firma je oprávnená vykonať aj obrad, nesmie však robiť výkopové práce na cintoríne – tie zabezpečuje prevádzkovateľ pohrebiska.

Kedy musíte dovoliť pitvu

Ak bola nariadená pitva, prevoz na jej výkon zabezpečí služba, ktorá má zmluvu s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Úrad takýto prevoz uhradí na ceste tam aj späť do miesta úmrtia či pochovania. Ak je miesto pochovania vzdialenejšie, pozostalí zaplatia rozdiel.

SkryťVypnúť reklamu

Prehliadajúcim lekárom nariadenú pitvu musia pozostalí povoliť. Môže ju však nariadiť iba v zákonom stanovených prípadoch – napríklad aj vtedy, keď treba overiť chorobu či liečebný postup.

Pitvu nemožno nariadiť len vtedy, ak to zosnulý písomne ešte počas života odmietol. Odmietnutia eviduje spomínaný úrad. No aj vtedy existujú výnimky.

Voľno z práce

Zamestnaný pozostalý má zo zákona nárok na voľno.

Advokátka Kristína Ďuračková vymenúva tri možnosti: (1) pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni dostane zamestnanec pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe, (2) pracovné voľno s náhradou mzdy na deň dostane zamestnanec na pohreb rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca manžela, ako aj manžela súrodenca. A na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na deň, dostane zamestnanec na pohreb prarodiča či vnuka, alebo prarodiča jeho manžela, či inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia.

A ešte na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb (3).

Náhrada mzdy sa poskytuje v sume priemerného zárobku a zamestnanec je povinný túto prekážku v práci preukázať – napríklad potvrdením o účasti na pohrebe.

Účty a dedičské konanie

Po smrti blízkeho sa môže stať, že najbližší príbuzný zostane prechodne bez peňazí. V okamihu, keď sa banka dozvie o úmrtí majiteľa účtu a manžel alebo manželka nie je tiež jeho majiteľom, účet zablokuje.

O úmrtí sa dozvie napríklad z matriky alebo aj od notára, ktorý vybavuje dedičstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Účet zostane zablokovaný až do ukončenia dedičského konania. Banka zablokuje aj platobnú kartu.

Doklady a peniaze

Matrika – zápis úmrtia

  • list o prehliadke mŕtveho - vystaví lekár,

  • občiansky preukaz zomretého i vybavujúcej osoby,

  • rodný a sobášny list zomretého,

  • úmrtný list manžela/ manželky, ak je zomretý už vdova/vdovec.

Za zápis sa neplatí.

Farský úrad – zápis do cirkevnej matriky

  • originál úmrtného listu na zápis do cirkevnej matriky. Úmrtný list musí mať pečiatku štátnej matriky, vyžaduje sa osobný kontakt.

Sociálna poisťovňa

Úmrtia nahlasuje matrika len raz do mesiaca. Preto sa odporúča hneď oznámiť:

  • Úmrtie poberateľa dôchodku – ak zosnulému ku dňu smrti nevyplatili penziu, vyplatia ju manželovi (manželke) automaticky v rámci konania o priznanie vdovského či vdoveckého dôchodku. Ak zosnulý nemal manžela (manželku), vyplatia sa peniaze deťom – tie musia o to písomne požiadať čo najskôr po vystavení úmrtného listu – treba ho predložiť.

  • Úmrtie samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne poistenej osoby – pozostalí predložia kópiu úmrtného listu príslušnej pobočke, prípadné dlhy voči Sociálnej poisťovni pôjdu do dedičského konania.

  • l Úmrtie poberateľa dávok, napríklad v nezamestnanosti – nárok na výplatu všetkých dávok zaniká dňom smrti. Pozostalí by čo najskôr mali predložiť fotokópiu úmrtného listu, aby dávky neboli vyplatené neoprávnene. Ak dávky, ktoré zosnulému patrili, vyplatené ešte neboli, postupuje sa rovnako ako pri dôchodkoch.

  • Pri nemocenských dávkach treba najskôr požiadať lekára, aby dňom úmrtia ukončil péenku. Tlačivo je treba čo najskôr doručiť pobočke Sociálnej poisťovne.

  • Úmrtie sporiteľa zapojeného do II. piliera – okrem sociálky treba informovať aj DSS, posiela sa kópia úmrtného listu.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky dávky neoprávnene vyplatené po smrti poberateľa poisťovňa vymáha späť.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotná poisťovňa

  • S predložením úmrtného listu sa vracia preukaz poistenca (lehota nie je) i požičaná zdravotnícka pomôcka (v Union zdravotná poisťovňa do šiestich týždňov). Dlhy idú do dedičského konania, preplatky sa vracajú dedičom.

Pomôže štát, možno obec alebo zamestnávateľ

Príspevok na pohreb vyplatí úrad práce. Zvyšok si musíte zistiť sami.

BRATISLAVA. Ak zabezpečujete pohreb, prispeje vám naň zo zákona štát.

Na príspevok na pohreb má nárok každý, kto ho zabezpečuje, ak má bydlisko na území Slovenskej republiky. Rovnaká podmienka platí aj pre zomretého.

Pokiaľ ten mal na Slovensku iba prechodné bydlisko, musí byť ešte pochovaný na území tohto štátu.

Máte čas rok

Písomná žiadosť sa podáva a príspevok vypláca úrad práce podľa posledného pobytu zomretého. Potvrdiť ju musí pohrebná služba. Výška príspevku je 79,67 eura.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze vyplatia najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po podaní žiadosti v hotovosti alebo po požiadaní na účet. O príspevok možno požiadať len do roka od pohrebu, potom nárok naň zaniká.

Obec môže a nemusí

Pomoc ľuďom zasiahnutým smrťou blízkeho ponúkajú niektoré samosprávy. Napríklad Banská Bystrica môže vyplatiť mimoriadnu dávku, limituje ju výškou príjmu.

Ten musí byť rovnaký alebo vyšší ako dávka v hmotnej núdzi a nie vyšší ako životné minimum. Vlani vyplatili päť príspevkov v celkovej výške 1165 eur. V Bratislave pozostalým s nízkymi príjmami prispieva napríklad mestská časť Petržalka.

Vypláca sa do 150 eur. Pomoc samospráv je dobrovoľná – na príspevky nie je nárok. Podrobnosti sa dajú nájsť vo všeobecne záväzných nariadeniach.

Niekedy sa oplatí osloviť zamestnávateľa. Napríklad SPP na základe kolektívnej zmluvy poskytuje sociálnu výpomoc rodine nielen pri úmrtí zamestnanca, ale aj zamestnancom, ktorým zomrel manžel či manželka.

SkryťVypnúť reklamu

Za živnostníka musia dediči podať daňové priznanie

Dedičia musia do pätnástich dní nahlásiť na daňovom úrade zástupcu zomretého živnostníka. Na priznanie majú tri mesiace.

1. Pozostalí majú na výber – buď budú v živnosti pokračovať, alebo nie. Do skončenia dedičského konania však nemôže požiadať o zrušenie živnosti žiadna z potenciálne oprávnených osôb. „Oprávnená osoba môže živnostenskému úradu iba oznámiť v jednomesačnej lehote od úmrtia živnostníka, že nemá záujem pokračovať v živnosti,“ píše ministerstvo vnútra.

2. Kto môže byť oprávnenou osobou a pokračovať v živnosti, určuje živnostenský zákon. Môžu ňou byť len dedičia zo závetu či zo zákona, prípadne dedičia zo závetu a pozostalý manžel alebo manželka, ak je spoluvlastníkom majetku. Ak súd ustanovil správcu dedičstva, môže aj ten. Pokračovanie v živnosti oprávnené osoby musia oznámiť živnostenskému úradu do mesiaca od smrti živnostníka.

SkryťVypnúť reklamu

3. Ak sa preukáže, že nikto nemá záujem pokračovať v podnikaní zosnulého živnostníka, zánik oprávnenia aj podnikateľského subjektu nastane dňom smrti fyzickej osoby.

4. Na daňovom úrade sú povinní pozostalí nahlásiť zástupcu do pätnástich dní po smrti daňovníka.

5. Dedičia musia za zosnulého podať daňové priznanie. „Sú na to tri mesiace,“ hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Lehotu možno predĺžiť. Ak si povinnosť nesplnia, hrozí pokuta najmenej 33,19 eura, vraví Bednáriková.

S majetkom môžete zdediť aj dlžoby

Dlžoby nebohého prechádzajú do dedičského konania. Ak je ich veľa, najlepšie bude odmietnuť dedičstvo.

BRATISLAVA. Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

SkryťVypnúť reklamu

Táto formulka v zákone je veľmi dôležitá najmä pri podnikateľoch. „Ak je podnikateľ v dlhoch, vždy je vhodné dedičstvo odmietnuť,“ radí advokát Dávid Štefanka.

Dediť možno zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Odmietnuť dedičstvo je základným právom dediča.

Odmietnutie sa však musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením, ktoré súdu pošlete. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď ho súd o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomil.

Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť. „K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti,“ hovorí Štefanka. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva však nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodok po zosnulom je najskôr len na rok

Po roku vyplácania sa vdovský či vdovecký dôchodok najčastejšie obnoví až vtedy, keď sa sami stanete penzistami.

BRATISLAVA. Stratu príjmu, ktorá vznikla pozostalému partnerovi po smrti manžela alebo manželky má zmierniť vdovský alebo vdovecký dôchodok. Vypláca sa rok od úmrtia v rodine.

Výnimkou je situácia, ak sa pozostalý partner stará o nezaopatrené dieťa, je úplne invalidný, vychoval aspoň tri deti, alebo dovŕšil 52 rokov a vychoval dve deti – vtedy sa vypláca aj po vypršaní ročnej lehoty.

Vdove alebo vdovcovi sa jeho vyplácanie obnoví aj vtedy, keď dovŕšia dôchodkový vek.

Koľko vám dajú

Vdovský alebo vdovecký dôchodok je 60 percent starobnej, predčasnej alebo invalidnej penzie zosnulého. Ak zomretý žiadnu nepoberal, základom je jeho prípadný nárok. Iba v prípade predčasného dôchodku to nie je možné.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ mal zosnulý nárok na starobný aj invalidný dôchodok, bude sa rátať vyšší z nich. Osobitne sa rieši súbeh ďalších dôchodkov.

Ako žiadať

Žiadosť o priznanie vdoveckého dôchodku zvyčajne spisuje pobočka Sociálnej poisťovne v mieste trvalého pobytu žiadateľa.

K uplatneniu nároku na vdovský alebo vdovecký dôchodok je potrebné predložiť viaceré doklady. Zložitejšie to majú vdovy a vdovci po poistencovi, ktorý ku dňu smrti nebol poberateľom žiadneho dôchodku.

Tí musia okrem bežných dokladov (totožnosti, sobášneho a úmrtného listu) doložiť aj doklad o ukončení vzdelania zomretého, vojenskú knižku, rodné listy detí, potvrdenie o obdobiach nezamestnanosti (do roku 2001), potvrdenie o podpore v nezamestnanosti v rokoch 2001 až 2003. Ďalej musia priniesť hodnoverný doklad, z ktorého je zrejmé odkedy dokedy trvalo zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovňa musí rozhodnúť najneskôr do 60 dní od podania žiadosti, v mimoriadne zložitých prípadoch možno túto lehotu predĺžiť najviac o 60 dní.

Halka Tytykalová, Jozef Čavojec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (13. 5. 2025)
USD 1.111
AUD 1.738
CZK 24.980
JPY 164.460
CAD 1.553
GBP 0.843
HUF 406.130
PLN 4.240
CHF 0.937
SEK 10.885

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 345
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 793
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 889
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 040
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 998
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 002
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 517
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 411
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 158
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 375
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 516
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 593
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 907
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 794
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 448
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 709
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Donald Trump, titulka májového mesačníka INDEX.

Tipy na lacnejšiu hypotéku aj príbeh vyhnaného magnáta v májovom INDEXE.


10
Ilustračné foto.

Medzi prijímateľov najvyšších dotácií z PPA patrí aj družstvo Andreja Babiša.


Ilustračné foto

Najvýhodnejšiu ponuku predložila spoločnosť Skanska SK.


TASR
Ilustračné foto.

Právna úprava má zmierniť nerovnosti.


SITA
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 158
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 375
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 516
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 593
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 907
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 794
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 448
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 709
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťZatvoriť reklamu