NEW YORK.
Podľa pozorovateľov išlo o jeden z najväčších prípadov insider tradingu v histórii USA. Rajaratnam (54) bude musieť zároveň zaplatiť pokutu vo výške 10 miliónov USD (7,56 milióna eur). Do väzenia by mal nastúpiť 28. novembra.
Zakladateľa Galleon Group uznal súd vinným už v máji, na vynesenie rozsudku však musel počkať ešte päť mesiacov. Podľa Manhattanského federálneho súdu zarobil na podvodoch spojených s nelegálnym získavaním informácií na akciovom trhu v rokoch 2003 až 2009 viac než 50 miliónov USD, podľa prokuratúry to malo byť až okolo 75 miliónov USD.
Trest je síce nižší, než žiadala prokuratúra, ktorá požadovala pre Rajaratnama asi 20 rokov väzenia, no napriek tomu je jedným z najvyšších za zneužívanie informácií v obchodnom styku.
Obhajoba žiadala maximálne 9-ročné väzenie. Počas súdneho procesu sa jej nepodarilo presvedčiť súd, že finančník dôležité informácie získaval z publikovaných výskumov a dostupných správ, a nie z dôverných informácií vo firmách. Najnovšie žiadala nižší trest pre jeho zlý zdravotný stav.
Podľa obhajoby by dlhodobé väzenie pre neho znamenalo istú smrť. K tomu nakoniec aj sudca prihliadol, ako aj k finančnej pomoci Rajaratnama obetiam zemetrasenia v Pakistane a poškodeným útokmi v New Yorku z 11. septembra, a trest stanovil len o dva roky dlhší.
Galleon patril v minulom desaťročí k 10 najväčším hedžovým fondom na svete. Vo svojom najlepšom roku 2008 spravoval majetok zhruba za 7 miliárd USD. V kauze Galleon Group zatkli viac než 20 ľudí, pričom všetci boli uznaní vinnými a odsúdení na tresty väzenia v trvaní od niekoľkých mesiacov do 10 rokov.
Informovali o tom server BBC a agentúra Bloomberg.