Úrad finančnej kontroly v New Yorku, ktorý dohliada aj nad finančnými inštitúciami na Wall Street porovnal priemerný plat maklérov a obchodníkov s cennými papiermi s „bežnými“ zamestnancami súkromných firiem v New Yorku.
BRATISLAVA. Podľa zverejnených údajov, na ktoré upozornil portál economix.blogs.nytimes.com, zarábali zamestnanci finančných centier v roku 2010 priemerne 361 330 dolárov ročne, teda päť a pol násobne viac ako zamestnanci ostatných newyorských firiem. Tam sa priemerná mzda pohybovala "len" na úrovni 66 120 dolárov.
Vyplácané bonusy
Platová priepasť sa za posledné desaťročia značne prehĺbila, keďže pred 30 rokmi mzdový rozdiel predstavoval len dvojnásobok.
Celkovú výšku mzdy finančný úrad zostavil z štyroch zložiek: základná mzda, sociálne výhody, bonusy a prípadne nevyplatené odmeny.
Bonusy sú zamestnancom zvyčajne vyplácané v priebehu januára až marca. Hoci sú účtované už v roku 2011, bankárom sú na základe účtovníctva zasielané na účty v prvom štvrťroku nasledujúceho roka.
Vo februári 2011 úrad odhadol, že medziročne došlo k poklesu vyplatených bonusov (za vykonanú prácu v roku 2010) o 7,5 percent na 20,8 miliárd dolárov.
Zaujimavý je pohľad na rok 2009 (niekoľko mesiacov po prepuknutí krízy), kedy sa vyplatené odmeny medziročne zvýšili o takmer tretinu.
Neistý flek
Rozdiely v mzdách ešte neznamenajú, že bankári majú isté pracovné miesto. Wall Street zasiahla tvrdo finančná kríza.
Hoci finančný sektor zamestnáva v New Yorku iba 12 percent pracovných síl, až tretina z nich skončila v recesii a ich praca je neistá.
Od začiatku krízy v roku 2008 opustilo finančné centrá v New Yorku 22-tisíc zamestnancov. Wall Street napriek tomu čaká ďalšia vlna hromadného prepúšťania.
Podľa denníka The Wall Street Jounal do konca roka 2012 si na stole nájde výpoveď najmenej 10-tisíc pracovníkov bánk a iných finančných inštitúcii.