BRUSEL. Investori odolávajú výzvam na zvýšenie kapitálu európskych bánk, čo znamená, že finančným ústavom zrejme nakoniec budú musieť požičať peniaze daňoví poplatníci.
Lídri Európskej únie pracujú na nových pravidlách o výške finančných rezerv. Mnohé banky tak budú musieť zohnať dodatočný kapitál.
Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, odhadujú, že banky budú potrebovať 100 až 300 miliárd eur. Tieto peniaze by im mali poskytnúť investori, v horšom prípade štát alebo Európsky fond finančnej stability.
Rovnakú informáciu potvrdil aj šéf skupiny ministrov financií členských štátov eurozóny Eurogroup Jean-Claude Juncker pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschland Funk. "Niektoré európske banky musia navýšiť kapitál."
Zároveň dodal, že intenzívne rokovanie o problematike začne budúci pondelok. Podľa Junckera banky potrebujú riešenie, ktoré bude šité na mieru.
Pri otázke, či je možná nútená rekapitalizácia určená na to, aby sa zvýšila účasť bánk, Juncker povedal: "Súkromné banky musia vedieť, že ak súčasná dobrovoľná účasť veriteľov nebude stačiť... potom si musíme uvedomiť, že potrebujeme povinnú účasť veriteľov."
"Hovoríme o číslach od 100 do 200 mld. eur, čo je z nášho pohľadu v porovnaní s veľkosťou európskych kapitálových trhov a zdrojmi nového, posilneného Európskeho fondu finančnej stability veľmi malá suma,“ povedal v stredu riaditeľ európskeho oddelenia MMF Antonio Borges.
Investičné spoločnosti nie sú ochotné investovať
Investičné spoločnosti Schroders a Swisscanto už naznačili, že nie sú ochotné investovať do bánk. To by mohlo skomplikovať riešenie dlhovej krízy a spôsobiť ďalší pokles akciových trhov.
"Banky potrebujú najskôr znovu získať dôveru trhov a ukázať, čo dokážu, až potom môžu získať kapitál," tvrdí Peter Brändle zo Swisscanto. "Trhy čakajú na správne riešenie dlhových problémov eurozóny," dodal.
Podľa predsedu Európskej komisie (EK) José Manuela Barrosa banky, ktoré budú potrebovať finančnú pomoc od štátov alebo EFSF, čelia obmedzeniam pri vyplácaní odmien a dividend. Barroso sa tak pridal k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ktorá vyzvala finančné ústavy, aby si zabezpečili dodatočný kapitál predajom svojich akcií súkromným investorom. Ak sa im to nepodarí, bude im musieť pomôcť buď štát, ak si to ten nebude môcť dovoliť, tak EFSF.
Návrh limitu vraj už je známy
Bankám sa však nepáči, že v prípade pomoci by mali obmedziť vyplácanie dividend. Tvrdia, že to bude mať negatívny vplyv na ich schopnosť získať v budúcnosti peniaze od investorov.
Do médií už prenikli správy, že Európsky úrad pre bankový dohľad (EBA) dokončil návrh limitu pre kapitálové rezervy bánk, ktorý je vraj vyšší, ako sa pôvodne očakávalo. Britské hospodárske noviny Financial Times tvrdia, že banky budú musieť mať ukazovateľ kapitálovej primeranosti core tier 1 na úrovni 9 %. Analytici sa pritom domnievali, že EBA určí ako limit na tento ukazovateľ hranicu 6 až 7 percent.