Agentúrny text sme o 18:55 nahradili autorským článkom SME.
Agentúra Standard & Poor's vyčíta Španielom nedokončené reformy a zadlženie.
BRATISLAVA. Trhy si akosi zvykli. Hoci agentúra Standard & Poor's (S&P) v piatok znížila Španielom rating z AA na AA–, ich znepokojenie trvalo len pár hodín. Optimizmus prinavrátili dobré výsledky firmy Google, ktorá zvýšila zisk oproti vlaňajšku o pol miliardy na 2,73 miliardy dolárov.
Odložená privatizácia
Konkurenčná agentúra Fitch znížila Španielom rating už pred týždňom. Udelenie horšieho ratingu krajiny spolu s negatívnym výhľadom S & P zdôvodnila zlým profilom bankového sektora a výhľadom ekonomiky.
Výnosy z 10ročných štátnych dlhopisov sa po správach z S & P zvýšili o 2,8 bázického bodu na 5,24 percenta.
S & P vyčíta Španielom nedokončenú reformu pracovného trhu, ktorá brzdí ekonomické oživenie a zvyšuje nezamestnanosť. Bez práce je 21 percent ľudí, najviac v celej Európskej únii.
„Stále nevidieť zlepšenie regionálnych financií. Neskončila sa ani regulácia trhu s bývaním,“ cituje agentúra Reuters ekonóma Citibank Jürgena Michelsa.
„V rokoch 2005 až 2007 v krajine prepukol stavebný boom. Očakávali sa davy turistov zo severu Európy. Všetci chceli byť zamestnaní v realitnom sektore,“ vysvetľuje analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Colosseum.
Kým počet vysokoškolákov v tomto období klesal, viac študentov dosiahli len stavebné fakulty a odbory cestovného ruchu. Potom prišla kríza a otočila celý vývoj naruby. „Na pobreží stojí množstvo neobývaných budov a banky musia odpisovať nesplácané úvery,“ dodáva Tomčiak.
Madrid sa už niekoľko rokov topí v deficite. Ministerka hospodárstva Elena Salgadová včera presviedčala, že krajina tento rok splní rozpočtový deficit šesť percent HDP. Navyše už onedlho predstaví plán, ktorým chce skrotiť finančné problémy 17 regiónov.
Odchod firiem
Najväčším sklamaním pre ekonómov je odloženie plánu privatizácie letísk v Madride a Barcelone a štátnej lotérie. Ich predaj sa odkladá po voľbách, ktoré sa uskutočnia 20. novembra. Zatiaľ vedie opozičná Ľudová strana. Tá privatizáciu letísk v hodnote päť miliárd eur odmieta.
Denník The New York Times upozornil, že neistota už vyháňa firmy do zahraničia. Telekomunikačný operátor
Telefónica oznámil, že v krajine začne prepúšťať, zároveň však otvára nové pobočky v Londýne. Odchod sa týka aj menších firiem, ktoré si dokážu „vonku“ zabezpečiť dotácie aj lacnejšie úvery.
Portugalsko bude viac šetriť
Vládne škrty zasiahnu štátnych zamestnancov aj súkromné firmy.
LISABON. Keď v máji prijímali Portugalci 78-miliardovú pomoc z eurovalu, sľúbili Európskej únii a Medzinárodnému menového fondu, že znížia deficit z vlaňajších 9,8 percenta HDP na 5,9 percenta v tomto roku. Podľa augustovej správy inšpekcie sa im ho zrejme podarí naplniť.
V budúcom roku však krajina musí deficit okresať na 4,5 percenta, v roku 2013 ho dostať pod tri percentá HDP. Aj preto vláda predstavila úsporné opatrenia na budúci rok. Škrty postihnú štátnych zamestnancov s platom nad 1000 eur, ktorým sa ruší 13. a 14. plat.
Vo firmách sa predĺži pracovný čas o pol hodiny. Plánuje sa aj úprava počtu sviatkov, aby sa zvýšila konkurencieschopnosť portugalskej ekonomiky.
Vláda počíta aj s vyššími daňami pre firmy s obratom nad 10 miliónov eur. Úspory sa dotknú všetkých ľudí, pretože sa DPH na tovary a služby zjednotí na 23 percent. So znížením výdavkov počítajú aj v školstve a zdravotníctva.
„Máme ciele a budeme sa ich snažiť dodržať,“ povedal podľa Bloombergu premiér Pedro P. Coelho.
(jt)