BRATISLAVA. Pri scenári, že neprejde štátny rozpočet a nebude isté, či chceme pokračovať v znižovaní deficitu, dáva Slovensko do hry aj ratingovú známku. Tá hovorí o pravdepodobnosti, že vláda nesplatí svoje záväzky.Rating SlovenskaZa koľko sme si požičali
Pádom vlády Ivety Radičovej sa podľa českého ekonóma Pavla Kohouta z pohľadu ratingu ešte nič zásadné nestalo.
„Trhy to až tak nezaujíma. To by sa politická nestabilita musela pretiahnuť,“ potvrdzuje ekonóm pražskej ČSOB Tomáš Sedláček.
Miklošov rozpočet
Slovensko
Rating a bondy
Moody's A1
Standard & Poor's A+
Fitch A+
Február 2011: Dlhopisy za 1,25 mld. eur na 15 rokov, priem. výnos: 3,597 % ročne.
Apríl 2011: Dlhopisy za 1 mld. eur splatné v roku 2020, priem. výnos: 4,664 % ročne
Dôležité bude, čo sa stane v nasledujúcich mesiacoch. Najmä to, či prejde štátny rozpočet ministra financií Ivana Mikloša. Ten počíta so znížením tohtoročného deficitu 4,9 percenta HDP na budúcoročných 3,8 percenta.
„Pokiaľ by sa zmazalo toto úsilie, rastie pravdepodobnosť, že sa zhorší ratingový výhľad krajiny a s malým odstupom môže nastať aj zníženie ratingu,“ hovorí analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Aj keď podľa nej je na to Slovensko skôr až posledným adeptom v Európe.
Horší rating by znamenal aj predraženie našich pôžičiek. Štát si do marca zrejme bude musieť ešte na medzinárodných trhoch požičať. Peniaze potrebujeme na financovanie deficitu, aj na splatenie starých dlhov.
Ratingová agentúra Standard & Poor's nám pritom ešte len pred dvoma mesiacmi zlepšila ratingový výhľad. Odrážalo to aj predpoklad, že sa tohtoročný deficit podarí dodržať.
Nie je však isté, či rozpočet podporí SaS. „Ak budú sťahovať naše návrhy a nenechajú to na rokovanie parlamentu, rozpočet nepodporíme,“ povedal poslanec SaS Jozef Kollár. „Rozpočet bol vo vláde schválený aj vďaka ministrom SaS. V tej podobe ho podporíme,“ povedal Martin Chren. Predpokladá to, že prejde aj daňová a odvodová reforma.
Podľa poslanca SDKÚ Ondreja Mateja nie je ešte rozhodnuté, ktoré zákony budú stiahnuté z rokovania parlamentu a ktoré nie. Teda ani to, či sa bude ďalej rokovať nielen o tejto reforme, ale aj o daňovom mixe pre samosprávy, či napríklad o bankovej dani. Isté nie sú ani hlasy Obyčajných ľudí. „Rozhodneme sa do pondelka,“ povedal Igor Matovič.
Predseda Smeru Robert Fico v rozhovore pre SME povedal, že Miklošov rozpočet nepodporia. Fico tiež naznačil, že si nemyslí, že bývalá koalícia bude schopná predložiť na decembrovú schôdzu zákon o dlhovej brzde.
Provizórium
Ak neprejde Miklošov rozpočet a ani jeho prepracovaná verzia, pôjde sa na rozpočtové provizórium. To by znamenalo, že výdavky sa zmrazia na tohtoročnej úrovni.
Dôchodky a sociálne dávky majú z provizória výnimku a zvyšovali by sa podľa toho, ako je to stanovené v zákone. Napríklad dôchodky by sa zvýšili podľa rastu miezd a inflácie.
Privatizáciu táto vláda neukončí
Predaj akcií ST či teplární dostal stop. Figeľ tvrdí, že privatizáciu Carga chystá pre nástupcu.
BRATISLAVA. Privatizácia akcií štátu v Slovak Telekome, teplárňach či SAD sa pozastavuje. Po porade s premiérkou Ivetou Radičovou o tom informovala šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková.
Fond vláda pred pár mesiacmi poverila privatizáciou šiestich štátnych teplární, zvyšných podielov v podnikoch SAD a 49percentného podielu v Slovak Telekome v predpokladanej hodnote dokopy asi 1,3 miliardy eur.
Stop predaju
Aktuálny stav
Fond národného majetku pozastavil privatizáciu: 49 % akcií Slovak Telekomu, zvyšných podielov v SAD, 95 % akcií v štátnych teplárňach v Martine, Žiline, Bratislave, Košiciach, Trnave a vo Zvolene.
Figeľ nechá verdikt o predaji železničného Carga a prenájme bratislavského letiska na nového ministra.
Najviac stihol Fond doteraz pokročiť s prípravou privatizácie teplární. Už má na stole ponuky od záujemcov o prácu privatizačného poradcu.
„Tento proces je v štádiu posudzovania predložených ponúk,“ informoval Fond. Posudzovanie však už nedokončí, všetky procesy sú stopnuté.
Stop záujemcom
Na privatizáciu sa už chystali viaceré firmy. „Plne rešpektujeme právo štátu rozhodnúť o ďalšom postupe na základe vlastného uváženia,“ zareagoval Martin Maňák z Energetického a priemyslového holdingu, ktorý vlastnia PPF Petra Kellnera, Daniel Křetínský a J&T.
„Tender na privatizáciu teplární nebol vyhlásený a neboli ani zverejnené bližšie podmienky,“ povedal zasa Martin Danko z Penty. Oslovené poradenské firmy sa k možnému rušeniu tendrov vyjadriť nechceli.
Figeľ predaj nachystá
Rezort dopravy pod vedením Jána Figeľa (KDH) naopak tvrdí, že pokračuje v privatizácii železničného nákladného Carga a príprave nájmu pre bratislavské letisko. V bezvládí však nevyberie ani privatizačných poradcov.
„Vzhľadom na to, že výber poradcu bude na budúcom ministrovi a vláde, tak aj konečné rozhodnutie o koncesii pre letisko BA a strategickom partnerovi pre Cargo bude na nich. V prípade kontinuity alebo osvojenia si programu tejto vlády bude celý proces pripravený na pokračovanie,“ povedal hovorca ministerstva Martin Krajčovič.
Daniela Krajanová