WASHINGTON. Spojené štáty zaznamenali za finančný rok 2010/2011, ktorý sa skončil 30. septembra, rozpočtový deficit vo výške 1,3 bilióna USD (941,55 miliardy eur), čo predstavuje 8,7 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Je to už tretí rok po sebe, keď rozpočtový schodok krajiny presiahol hranicu 1 bilióna USD. Za posledný mesiac september vzrástol deficit na 64,57 miliardy USD, čo je o niečo menej, než čakali analytici.
Deficit za práve skončený finančný rok bol druhým najvyšším v histórii USA, keď ho prekonal len finančný rok 2008/2009. Vtedy schodok dosiahol rekordných 1,41 bilióna USD.
Len mierny nárast
V porovnaní s predchádzajúcim finančným rokom, keď deficit dosiahol 1,29 bilióna USD, to znamená len mierny nárast a navyše, je podstatne nižší ako predpovedala administratíva prezidenta Baracka Obamu na začiatku roka. Podľa februárových odhadov vlády mal rozpočtový schodok za práve ukončený finančný rok vzrásť až na 1,65 bilióna USD.
Federálny rozpočet čiastočne získal podporu od trhu práce, keď od októbra 2010 do konca septembra tohto roka vzniklo v ekonomike 1,3 milióna nových pracovných miest. To je lepší výsledok ako v predchádzajúcom finančnom roku, keď sa vytvorilo iba 339.000 miest.
Napriek tomu ani toto zlepšenie nestačí na to, aby vrátilo do práce milióny Američanov, ktorí o ňu prišli v období recesie.
Škrty musia prebehnúť
Vláda navyše prišla o časť príjmov pre zníženie príspevkov na sociálne poistenie o 2 % a pre predĺženie obdobia na vyplácanie podpory v nezamestnanosti. Kongres obe úpravy schválil v decembri minulého roka, aby podporil stagnujúcu ekonomiku.
Kongresmanov teraz tlačí čas, aby sa najneskôr do Dňa vďakyvzdania dohodli na tom, ako v najbližších 10 rokoch ušetriť zhruba 1,2 bilióna USD. Ak to nestihnú, od januára 2013 automaticky vstúpia do platnosti škrty v programe zdravotného zabezpečenia Medicare, v sektore obrany, ako aj v ďalších oblastiach.
Informovali o tom agentúry AP, DPA a Reuters.