BRATISLAVA. Ochota slovenských bánk financovať realitné projekty sa za posledný rok zvýšila len minimálne. Vyplýva to z analýzy spoločnosti KPMG, ktorá vychádza z údajov 50 bánk krajín strednej a východnej Európy. "Hoci na Slovensku sú banky ochotné financovať veľmi dobré realitné projekty, vo všeobecnosti sú momentálne v prípade týchto projektov opatrné," tvrdí senior manažér spoločnosti KPMG na Slovensku Michal Maxim.
Napriek známkam zlepšenia je situácia stále neistá aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy. V porovnaní s rokom 2010 došlo síce celkovo k výraznému nárastu investičných transakcií, no jednotlivé krajiny vykazujú rozdielne výsledky.
"Výkonnosť realitného biznisu sa podstatne líši v závislosti od krajiny a od triedy majetku," informovala KPMG.
Výnimkami, kde trh počas krízy neutrpel v takom rozsahu ako v iných krajinách, sú Rakúsko, Česká republika a Poľsko.
Na základe prieskumu sa však ukazuje, že vyhliadky projektového financovania závisia od všeobecných makroekonomických ukazovateľov v danej krajine. "Preto sa na prvom mieste nachádza Rakúsko, nasledované Českou republikou a Poľskom," uvádza spoločnosť.
Krajiny sa odlišujú, aj čo sa týka preferencií bánk voči jednotlivým realitným sektorom. V Maďarsku a Srbsku preferujú obchodné priestory, zatiaľ čo v Česku, Poľsku a Rumunsku uprednostňujú skôr kancelárske priestory. Pritom o kancelársky, priemyselný a retailový sektor je v Rakúsku približne rovnaký záujem.
"V Bulharsku, Slovinsku a Pobaltských krajinách najviac preferujú priemyselnú a logistickú oblasť, zatiaľ čo hotely nie sú pre nich, až na Slovinsko, zaujímavé," vysvetľuje KPMG.
Bankoví predstavitelia, ktorí sa zúčastnili prieskumu, sa takisto vyjadrili, že medzi najzvažovanejšími kritériami pred začatím financovania je silný model podnikania a vysoká kvalita aktív. Zaváži aj výška vlastných zdrojov, ktoré je ochotný poskytnúť developér alebo investor.