Inšpektori práce skontrolovali v lete počas mimoriadnej kontroly kúpaliská, akvaparky, vodné svety a kúpele. Kontrola bola zameraná na bezpečnosť zamestnancov a návštevníkov týchto rekreačných zariadení.
KOŠICE. Počas celoslovenskej kontroly bolo v 62 prevádzkach zistených 603 nedostatkov, z toho 28 závažných, priblížil hovorca Národného inšpektorátu práce (NIP) Igor Holéczy. Spresnil, že prevažovali nedostatky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Inšpektori práce uložili jedenástim prevádzkovateľom pokuty spolu za 3333 eur.
Pokuty pre porušenie predpisov
Medzi zistené porušenia bezpečnostných predpisov často patrili nedostatky pri ochrane zamestnancov pred rizikom vystavenia nebezpečným chemickým látkam. Zamestnávatelia napríklad nemali vypracované bezpečné pracovné postupy pri manipulácii, skladovaní a preprave chemických látok, nebezpečné chemické látky boli v skladoch uložené bez záchytných vaní, doplnil Holéczy.
V jednom prípade boli spoločne v rovnakej miestnosti uskladnené látky chlórnan sódny a kyselina soľná. To je pritom v rozpore s bezpečnostnými predpismi, keďže tieto látky nemôžu byť uskladňované v jednej miestnosti. V ďalšom zariadení zas fľaše s plynným chlórom neboli zabezpečené proti prevrhnutiu.
Inými nedostatkami bolo nedostatočné vybavenie zamestnancov osobnými ochrannými pracovnými prostriedky. V jednej prevádzke napríklad zamestnávateľ nevedel preukázať funkčnosť plynovej masky pre zamestnancov chlórovne.
Maska má pritom chrániť zamestnancov pri prípadnom väčšom úniku chlóru, ktorý môže byť zdravotne nebezpečný. Vystavenie chlóru môže napríklad spôsobiť postihnutie spojoviek, nosa, hrtanu či hltanu, pokračoval hovorca NIP.
Ohrozená bezpečnosť
Inšpektori práce zistili nedostatky aj pri prevádzkovaní budov, ktoré mohli ohroziť aj bezpečnosť návštevníkov zariadení. Niektoré schodiská napríklad neboli vybavené zábradlím, poškodené boli podlahy v brodiskách bazénov, kde tak hrozilo vyššie riziko možného pádu. V jednom prípade bola pri technológii čistenia vody v podlahe diera hlboká 15 centimetrov.
Väčšina kúpalísk a vodných svetov je tiež vybavená viacerými technickými zariadeniami, ktoré si vyžadujú pravidelné odborné prehliadky. Viackrát však bolo zistené, že tieto prehliadky neboli vykonané. Časť týchto zariadení pritom slúži aj verejnosti, napríklad čerpacie zariadenia, elektroinštalácie osvetlenia či tobogánov a podobne, doplnil ďalej Holéczy a dodal, že prevádzkovatelia kúpalísk a plavární podľa zistenia inšpekcie práce zanedbávali pravidelné revízie a údržbu na zariadeniach či elektroinštaláciách.
V jednom z akvaparkov na strojnom zariadení nebol inštalovaný dostatočný ochranný kryt a nebola tiaž dostatočne ohradená nebezpečná zóna zariadenia. Zamestnanci tak pracovali pri vyššom riziku úrazu.
Kontrola rekreačných zariadení ukázala, že prevádzkovatelia nevenujú dôslednú pozornosť dodržiavaniu bezpečnostných predpisov vo svojich zariadeniach. Inšpektori práce prioritne zamestnávateľom nariaďovali odstránenie zistených nedostatkov.
V zariadeniach budú vykonané následné previerky, ktoré overia, či zamestnávatelia uložené opatrenia vykonali. Ak by sa preukázalo, že prevádzkovatelia nedostatky neodstránili, hrozí im uloženie zvýšenej sankcie, uzavrel Holéczy.