FRANKFURT NAD MOHANOM. Zmena podmienok, za akých by sa investori mali podieľať na záchrane Grécka, povedie k zhoršeniu pozície eurozóny. Investori môžu nadobudnúť dojem, že tento blok nie je najlepším miestom na podnikanie. Povedal to pre dnešné vydanie holandského denníka NRC Handelsblad hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark.
Stark reagoval na najnovšiu situáciu v eurozóne, keď jej predstavitelia začínajú prehodnocovať podmienky druhého záchranného programu pre Grécko vrátane zapojenia súkromného sektora, nakoľko recesia v Grécku je podstatne väčšia, než sa čakalo. Nepáči sa mu najmä plán Francúzska a Nemecka, na základe ktorého by eurozóna požiadala banky, aby akceptovali vyšší objem strát zo svojich investícií do gréckych dlhopisov, než pôvodne dohodnutých 21 %. Tento objem sa totiž vzhľadom na vývoj situácie zdá dnes už príliš nízky.
Finančník, ktorý by mal opustiť funkciu hlavného ekonóma ECB do konca roka práve pre nezhody za spôsob riešenia krízy v eurozóne, trvá na tom, že najnovšie plány Európy nie sú vhodným riešením.
"Vlády by mali plniť svoje záväzky tak, ako ich musia plniť iní," povedal Stark. "Nie je možné, aby povedali investorom, že im zmenia dohodnutý kontrakt. Takéto správanie potom môže viesť k názorom, že Európa je región, do ktorého je veľmi riskantné investovať," dodal.
Stark sa tak pripojil k varovaniam, ktoré v poslednom období zazneli z ECB, že akákoľvek forma odpisov gréckeho dlhu, ktorá by nútila súkromných investorov ísť do strát, môže viesť k poškodeniu eura a bankového sektora eurozóny. Podľa Starka by vlády mali radšej viac vysvetľovať občanom eurozóny, o čo v dlhovej kríze ide, a nenechať sa ovplyvňovať verejnou mienkou. To podľa neho vedie k určitej renacionalizácii európskej politiky.
Informovala o tom agentúra Reuters.