BRATISLAVA. V roku 2007 to boli totiž len 4 %. Tvrdí to v ekonomickom týždenníku Poštová banka na základe údajov Eurostatu. "Hospodárska kríza, ktorá prepukla v roku 2008, so sebou priniesla práve sprísnenie pohľadu bánk pri poskytovaní úverov klientom," informovala banka.
Aj napriek zníženej úspešnosti firiem pri žiadaní o úver sa Slovensko s podielom 9 % nachádza uprostred rebríčka krajín Európskej únie (EÚ). Podiel neschválených úverov je pritom porovnateľný napríklad s Nemeckom, Francúzskom či Luxemburskom. "Zaujímavé je však aj zistenie, že podiel zamietnutých žiadostí o úver u nás je porovnateľný s tým gréckym," uvádza Poštová banka.
V Grécku, ktoré je podľa banky aktuálne najproblémovejšou krajinou eurozóny, nebol úver schválený v 11 % prípadov. Pred vypuknutím krízy to však bolo iba v jednom prípade zo sto. "Kríza tak v Grécku ani zďaleka neviedla k takému výraznému sprísneniu úverových podmienok ako napríklad v Írsku, teda v krajine, ktorá o finančnú pomoc požiadala ako druhá," upozornila banka.
Na vrchole rebríčka neschválených pôžičiek sa nachádza Bulharsko s ich podielom na úrovni 36 %. Nasleduje ho Írsko (27 %) a Lotyšsko (26 %). Najľahšie sa malé a stredné spoločnosti dostali vlani k úveru vo Fínsku, kde banky odmietli 0,2 % žiadateľov.
Potreba financovania podnikania z externých zdrojov sa bude podľa Poštovej banky v rokoch 2011 až 2013 zvyšovať. "Viac než polovica subjektov totiž predpokladá, že sa bude zaujímať o získanie finančných zdrojov," tvrdí banka.