BRATISLAVA. Za štvrťkilogramové maslo si Dáni už vyše dva týždne priplácajú 28 centov. Viac totiž platia za potraviny s vysokým obsahom tukov. Vláda chce zdanením predchádzať obezite a srdcovocievnym ochoreniam.
V septembri zdanili sladkosti, čipsy a sladené nápoje v Maďarsku, no zatiaľ nerozhodli o zdanení tukov. Za kilogram čipsov sa platí o 68 centov, za liter energetických nápojov o 85 centov viac.
Zavedenie spotrebnej dane na tuky analyzujú Fínsko aj Veľká Británia. Minulý týždeň ho naopak odmietla česká koalícia aj opozícia.
Slovensko sa nepridá O zdanení nezdravých potravín uvažoval aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) spolu so šéfom rezortu financií Ivanom Miklošom (SDKÚ).
„V súčasnosti sa to javí ako nereálne,“ povedal hovorca rezortu pôdohospodárstva Juraj Kadáš. Nová daň tak cenu čipsov či masla u nás nezvýši.
Kadáš tvrdí, že takéto zvýšenie cien potravín je počas krízy nepredstaviteľné. Súhlasí s ním aj Potravinová komora Slovenska. Upozorňuje, že takáto daň by mohla byť likvidačná pre celý agropotravinársky sektor.
Spísať kompletný zoznam zlých jedál je nemožné, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár >>
Najprv má prísť osveta Exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer) a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Peter Kalist (SaS) tvrdia, že treba najprv hľadať iné možnosti, ako znížiť konzumáciu nezdravých jedál.
„Ak by tieto možnosti neuspeli, začal by som sa zamýšľať nad nejakou daňou,“ povedal Raši. S posilnením osvety o rizikách konzumácie tukov súhlasia aj potravinári.
„Pochybujem, že daň zníži spotrebu nezdravých potravín, pozrite sa na cigarety,“ reagoval poslanec Ivan Švejna (Most-Híd).
Čo je zdravé a nezdravé? Žiadny objektívny výskum, že by takéto zdanenie zlepšilo zdravotný stav obyvateľstva, neexistuje, upozorňuje šéfka Potravinovej komory Jarmila Halgašová. McDonald’s spochybňuje spôsob výberu výrobkov, na ktoré sa daň vzťahuje.
Dane na potraviny kritizuje aj diabetológ Andrej Jančo „Napríklad tie potraviny, ktoré sa dnes označujú za nezdravé pre diabetikov, môžu byť v skutočnosti oveľa zdravšie ako výrobky označené špeciálne pre túto skupinu ľudí."
Údaje OECD hovoria, že na Slovensku v roku 2003 trpelo obezitou vyše 15 percent obyvateľov a nadváhu mala takmer tretina obyvateľstva.
Spravodajský web Spiegel Online, ktorý okrem údajov OECD bral do úvahy aj štatistiku Eurostatu a Svetovej zdravotníckej organizácie, uviedol, že vlani u nás trpelo obezitou 16,9 percenta dospelej populácie.
Príklady u nás Dánsky model
Kilogram nasýtených mastných kyselín sa zdaňuje 16 dánskymi korunami (2,15 eura). Daň sa týka potravín, ktoré obsahujú viac ako 2,3 percenta nasýtených mastných kyselín. Big Mac od McDonald’s obsahuje 10 gramov nasýtených mastných kyselín a stojí 2,70 eura. Po zavedení dánskeho modelu dane by sa cena zvýšila o 2 centy. 200-gramová kocka masla stojí asi 1,72 eura a obsahuje 51 gramov nasýtených mastných kyselín. Po prijatí dánskeho modelu dane by cena stúpla asi o 11 centov. 100-gramová horká čokoláda vyjde aj na dve eurá, obsahuje 32 gramov nasýtených mastných kyselín. Podľa dánskeho modelu by stála o 7 centov viac. Maďarský model
Výška dane nezávisí od obsahu určitej látky v potravine. Zdaňuje sa podľa množstva a druhu potraviny. Za kilo sladkostí sa vyberá 100 forintov, za liter energetických nápojov 250 forintov navyše. 100-gramový keks Margot vyjde na 49 centov. Po zavedení maďarského modelu dane by stál o 3 centy viac. Pollitrová kofola vyjde aj na 90 centov. Po zavedení maďarského modelu by sa cena zvýšila o cent. Štvrťlitrový nápoj Red Bull zoženiete za 1,62 eura. Po zavedení maďarského modelu by zdražel o 21 centov. * prepočty SME
Čipsová daň Maďarsko Daň z nedzdravých potravín vyberá od 1. septembra, od januára ju rozšíri na ďalšie potraviny. Kilogram vegety je zdanený 70 centmi, takmer taká istá daň je aj za kilo čipsov. Kilo sladkostí sa zdaňuje 34 centmi. Budapešť chce z dane získať 10 miliónov eur do konca roka, 100 miliónov v budúcom roku. V krajine s asi desiatimi miliónmi obyvateľov je podľa OECD asi 1,94 milióna obéznych ľudí.
Dánsko Táto škandinávska krajina vyberá od 1. októbra za kilogram nasýtených mastných kyselín 2,15 eura. Zdaňuje potraviny, ktoré obsahujú viac ako 2,3 percenta týchto kyselín. Prepočty magazínu Time hovoria, že daň zvýši cenu polkilového syra o 20 centov. Dánsko chce daňou bojovať proti obezite, z 5,5 milióna jeho obyvateľov podľa OECD trpí touto chorobou 745-tisíc ľudí.
Fínsko Špecifická daň na sladené nápoje, zmrzlinu či čokoládu spája Fínsko s Dánskom. Fínsky premiér Jyrki Katainen podľa Spiegel Online vyhlásil, že zdanenie nasýtených mastných kyselín je ďalším logickým krokom. Táto krajina by mohla tuky zdaniť v priebehu budúceho roka.
Z 5,4 milióna jej obyvateľov trpí obezitou podľa údajov OECD asi 800-tisíc ľudí.
Veľká Británia Briti sú v rebríčkoch obezity Svetovej zdravotníckej organizácie a OECD na najvyššej priečke. Obezitou trpí takmer štvrtina zo 62 miliónov Britov. Premiér David Cameron podľa denníka The Guardian pripustil zavedenie spotrebnej dane na tuky. Možnosti zdanenia však podľa neho treba poriadne premyslieť, aby na novú daň nedoplatili chudobní Briti.
2011-19-DK-1-EN