BERLÍN, BRATISLAVA. Plán na odpísanie aspoň polovice gréckeho dlhu dostáva jasnejšie kontúry. Šéf nemeckej Deutsche Bank Josef Ackermann podľa denníka Bild začal údajne rokovať s ostatnými bankami. Presviedča ich, aby s týmto radikálnym riešením súhlasili.
Viac ako dvojnásobok
Navrhovaná výška odpisu je dvojnásobná oproti tomu, na čom sa dohodli európski lídri v júli v Bruseli. Ich dohoda totiž počítala s tým, že súkromní investori odpíšu 21 percent gréckeho dlhu.
Deutsche Bank, ktorá investovala v problémových krajinách až päť miliárd eur, tieto informácie nechcela potvrdiť. Podľa denníka The Financial Times rovnaké množstvo peňazí banka nechala pre realitnú krízu aj v meste hazardu Las Vegas.
Ackermann sa zhodol s ministrom financií Wolfgangom Schäublem, ktorý cez víkend v televízii ARD priznal, že je nevyhnutné časť dlhu odpísať. Pred dvoma týždňami šéf euroskupiny Jean Claude Juncker hovoril až o 60 percentách.
„Návrh Deutsche Bank je pomerne konzervatívne číslo, s ktorým banky počítajú. Budú sa snažiť dotlačiť politikov k nižšej cifre,“ vysvetľuje analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Colosseum.
Možné zoštátnenie
Ak by došlo k odpisu, grécky bankový sektor by sa zrútil ako domček z karát a banky by stratili väčšinu kapitálu, tvrdí analytik Martin Prokop z Next Finance. Navyše grécke dlhopisy by sa nemohli použiť ani na doplnenie likvidity z Európskej centrálnej banky.
Podľa Prokopa existujú dve možnosti. Buď eurozóna cez euroval pomôže gréckym bankám doplniť im kapitál, pričom tento krok by bol spojený s prevzatím bánk, alebo ich nechá padnúť.
Investor Craig Phillips pre grécky týždenník To Vima povedal, že štáty by tak získali kontrolu nad bankami, kým nedôjde k ich oživeniu.
Následne ich môže sprivatizovať. Gréci majú na zvýšenie kapitálu bánk fond vo výške desať miliárd, rozšírením eurovalu by sa mal zvýšiť na tridsať miliárd eur.