Dlhová dráma neutícha ani po dohode popredných predstaviteľov eurozóny o rekapitalizácii bánk a definitívnom odklepnutí eurovalu, ktorý by mal pri tejto rekapitalizácii asistovať.
BRATISLAVA. Počas víkendového zasadnutia vyzvalo G-20 Európsku úniu, aby prišla s ďalším návrhom riešenia dlhovej krízy, včera im však nemeckí predstavitelia stihli odkázať, od summitu EÚ, ktorý je na programe v nedeľu 23. októbra, nič svetoborné nie je možné očakávať, čo naďalej demonštruje že jej koniec ani zďaleka nie je na dohľad.
Náš názor na situáciu ostáva nezmenený, rekapitalizácia bánk v žiadnom prípade nemôže vyriešiť otázku solventnosti Talianska a Španielska, naopak ju môže len zhoršiť, keďže krajiny si na kapitálové injekcie pre banky budú musieť požičať.
Tento náš názor potvrdzuje aj vývoj na dlhopisových trhoch, kde talianske a španielske dlhopisy naďalej ostávajú pod tlakom, pri desaťročných splatnostiach sa výnosy z talianskych dlhopisov pohybujú nad úrovňou 5,8 %, čo je najviac od začiatku augusta a zo španielskych na mesačných maximách 5,3 %.
Na európskych dlhopisových trhoch je cítiť slabnúcu podporu ECB, ktorá v minulom týždni nakúpila dlhopisy v objeme 2,2 mld. eur, najmenej od začiatku augusta, kedy banka obnovila nákupy dlhopisov.
Euro kleslo Po minulotýždňovej spanilej jazde sa tak nový týždeň pre euro začal korekciou. Spoločná európska mena sa dnes ráno o 9:30 voči doláru obchodovala za 1,3698 dolára za euro, pričom ešte v úvode včerajšieho obchodovania bola na čas nad úrovňou 1,39.
V znamení korekcie sa nieslo aj obchodovanie na akciových trhoch, na ktorých počas včerajšieho obchodovania stratil paneurópsky index EuroStoxx 50 1,68 % a širší americký index S&P 500 1,94 %.
Akcie zatiaľ na rozdiel od posledných kvartálov nenachádzajú až takú oporu vo výsledkovej sezóne, počas včerajšieho obchodovania sklamali kvartálne výsledky štvrtej najväčšej americkej banky Wells Fargo a po zatvorení trhov sklamali aj výsledky IBM.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full EURUSD chart at Wikinvest
Z nových ekonomických dát sme sa dočkali prvého októbrového regionálneho indexu výrobnej dôvery zo Spojených štátoch, newyorského, ktorý dotvoril včerajšiu negatívnu náladu na trhoch, keď vzrástol len minimálne z -8,8b. na -8,5., pričom sa mu prognózoval rast k úrovni -3,9b.
Vyhliadky do budúcnosti sa naďalej zhoršujú, index očakávaní do ďalších šiestich mesiacov klesol na 6,7b., čo je najnižšia úroveň za dva a pol roka.
Hoci v poslednej dobe prichádzajú zo Spojených štátov predovšetkým o niečo lepšie než očakávané čísla, tak newyorský index výrobnej dôvery zdvíha varovný prst pred prílišným optimizmom.
Varovanie pre Francúzsko Dnešné obchodovanie sa začalo pre Európu opäť v červenom, keď jednak sklamal rast čínskej ekonomiky o 9,1 % oproti tretiemu kvartálu 2010 (oč. 9,3 %), a na sentiment doľahlo aj včerajšie varovanie agentúry Moody's, že Francúzsko by v dôsledku garancií dlhu štátov a bánk mohlo prísť o AAA rating.
Volatilné obchodovanie očakávame dnes predovšetkým na britskej libre, keďže svetlo sveta uzrie septembrová inflácia (10:30).
Prognózuje sa jej rast zo 4,5 % na 4,9 %. Pokiaľ by sa prognóza naplnila, prípadne číslo by bolo ešte vyššie, tak by z toho britská mena mohla ťažiť, naopak nižšie hodnoty dávajú za pravdu Bank of England, že inflačné tlaky v súčasnosti kulminujú a čaká ich skôr ústup, čím opodstatnila ďalšie kvantiatívne uvoľňovanie, libra by naopak mohla oslabiť.
Na poli ekonomických dát sa dočkáme aj októbrového nemeckého ZEW indexu ekonomickej dôvery (11:00), tomu sa prognózuje mierny pokles na nové najnižšie úrovne od decembra 2008 -44,7b.
A vystupovať na verejnosti bude aj šéf FEDu Ben Bernanke (19:15), bude sa však jednať o akademický prejav v Bostonskom FEDe ohľadom Veľkej hospodárskej krízy, predznačenie ďalších krokov americkej centrálnej banky je tak nepravdepodobné.
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers