BRATISLAVA. Byť v evidencii úradu práce a popri tom pracovať na dohodu – túto legálnu možnosť využíva čoraz viac nezamestnaných. V auguste šlo takmer o 65-tisíc ľudí.
Uchádzač o zamestnanie si môže zarobiť do 139,90 eura mesačne. Keď potrebuje peniaze, je mu jedno, že nemá práva zamestnanca a neplatí odvody.
„Pre ľudí pracujúcich na dohodu je výhodné byť zároveň v evidencii uchádzačov, pretože štát za nich platí zdravotné poistenie,“ povedala hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Andrea Hajdúchová.
Dohoda osoží aj firmám
Kríza spôsobila úbytok miest na trvalý úväzok. Kým v auguste 2007 pracovalo na dohodu 5300 ľudí v evidencii úradov, vlani už 43tisíc. V tomto roku sa však prejavila aj zmena v zdravotnom poistení.
Povinnosti
Uchádzač o zamestnanie je povinný oznámiť začiatok zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem z nej - najneskôr deň vopred. Urobiť to musí osobne alebo písomne. Výšku odmeny preukazuje v pravidelných mesačných intervaloch – potvrdením zamestnávateľa. Ak ide o viac ako 139,90 eura, proti uchádzačovi o zamestnanie sa začína správne konanie. Vyradia ho z evidencie.
Minimálny mesačný preddavok sa zvýšil z 28,92 na 46,06 eura.
Firmám to len vyhovuje. „Osoby, ktoré vykonávajú činnosť na základe dohôd, nemajú nárok na dovolenku, stravné či odstupné,“ dopĺňa Hajdúchová. Odhaliť zneužívanie je však ťažké.
V druhej polovici minulého roka úrady práce našli 49 nelegálne pracujúcich nezamestnaných.
Limit sa má zvýšiť
Práca na dohodu dosiaľ odoláva zmenám v systéme. Záleží len na schopnosti koaličných strán dohodnúť sa, či sa to zmení.
Od budúceho roka by nezamestnaný mal možnosť zarobiť až 190 eur mesačne (2280 eur ročne). Dohodári majú mať odpočítateľnú položku z vymeriavacieho základu v tejto výške.
„Bude oslobodená od poistného na sociálne poistenie. V prípade súbehu s inými príjmami bude znížená o tieto príjmy,“ píše ministerstvo práce.
Môžu si udržať návyky
Nezamestnaných dohodárov pribudlo v každom kraji.
BRATISLAVA. Aj uchádzač o zamestnanie si môže zarobiť, ale jeho odmena nesmie presiahnuť 65 percent životného minima plus odvody.
Štatistika ústredia práce z augusta svedčí o tom, že postupne sa z tejto možnosti stal fenomén.
Ľudí, ktorí ju využívajú, medziročne pribudlo v každom kraji. Absolútne najviac v Prešovskom a Košickom – v oboch prípadoch vyše štyritisíc.
Percentuálne najvyšší prírastok zaznamenali v Trnavskom kraji. Dnes je tam takmer o 84 percent nezamestnaných dohodárov viac.
Pozitívom je, že vďaka tejto činnosti si môžu udržať pracovné návyky.