Agentúrnu správu sme o 19:00 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Predseda Smeru Robert Fico pripustil, že o návrhu ústavného zákona o dlhovej brzde sa začne rokovať na decembrovej schôdzi parlamentu.
Koncom minulého týždňa v rozhovore pre SME ešte povedal, že to je téma pre novú vládu, keďže návrh zákona ešte nie je v legislatívnom procese.
Súčasný parlament by mal zákon posunúť minimálne do druhého čítania.
V utorok však Fico zopakoval, že stanovenie hranice, nad ktorú by sa Slovensko nemalo zadlžovať, považujú v strane za dôležité.
Ekonomickí experti parlamentných strán sa nedávno dohodli, že dlhový strop bude vo výške 60 percent nášho HDP. Sankcie pre vládu začnú plynúť už od hranice zadlženia 50 percent.
Dlhový strop sa od roku 2017 však začne postupne znižovať o jeden percentuálny bod až na konečných 50 percent toho, čo ekonomika vyprodukuje v roku 2027.
Návrh zatiaľ neráta so sankciami pre samosprávu, ktorej hospodárenie je súčasťou verejných financií. Tie sa tam majú doplniť.
Verejný dlh Slovenska by sa mal tento rok dostať pod 45 percent, do roku 2014 by sa mal dostať nad 46 percent.
Ak by náš parlament presadil cez ústavný zákon dlhovú brzdu, bol by to upokojujúci signál pre investorov. Slovensko si musí do marca zrejme požičať peniaze na prefinancovanie štátneho dlhu.
Agentúry Moody's a Standard & Poor's naznačili, že pád našej vlády môže ohroziť ratingové hodnotenie dlhodobých záväzkov krajiny.