BRATISLAVA. Firmy aj zamestnancov pravdepodobne čaká ďalšia zmena Zákonníka práce. Ak bude Smer vo vláde, chce, aby sa viac podobal na ten, ktorý platil počas exministerky práce Viery Tomanovej (Smer).
„Vrátime ho do pôvodnej podoby,“ povedal v rozhovore pre SME predseda strany Robert Fico. Posledná zmena z dielne ministra práce za SaS Jozefa Mihála pritom platí len od septembra.
Viac pre odbory
Zmeniť by sa nemalo všetko, čo Mihál zaviedol, tvrdí Branislav Ondruš zo Smeru. „Sú tam veci, ktoré chránia zamestnancov, s tými nemáme problém.“
Možné zmeny
Čo chce Smer zmeniť:
- zaviesť súbeh výpovednej lehoty a odstupného,
- chce, aby odbory museli odsúhlasiť zmeny,
- podmienky pracovného času a nadčasov,
- upravenie práce na určitý čas, ktorá môže byť predĺžená trikrát do troch rokov,
- dokladovanie 30 percent zamestnancov, ktorí podporujú odbory vo firme.
Čo by sa nemalo meniť:
- nárok na 5týždňovú dovolenku po dovŕšení 33 rokov bez dokladovania odpracovaných rokov,
- vyššia ochrana tehotných a dojčiacich žien,
- zdravotné sestry nad 50 rokov si môžu vybrať, či budú slúžiť v noci, alebo nie.
Ide napríklad o zvýšenú ochranu tehotných či dojčiacich matiek. Pozitívne hodnotí aj zjednodušenie nároku na päť týždňov dovolenky pre ľudí nad 33 rokov.
„Môže ostať aj právo sestričiek, ktoré sú staršie ako 50 rokov, či budú v noci slúžiť,“ povedal.
Firmy môžu čakať, že zdražie prepúšťanie. Smer chce totiž opäť zaviesť súbeh výpovednej lehoty a odstupného. O zmenách sa chce ešte poradiť s odborármi.
„Máme dohodu s odbormi, s ktorými budeme zmeny konzultovať,“ povedal Ondruš.
Menej miest
Firmy tvrdia, že by zmeny mohli spomaliť klesanie nezamestnanosti. „Firmy nebudú vytvárať nové miesta tak rýchlo,“ povedal viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.
Zhoršenie podľa firiem prinesie aj to, že sa Zákonník často mení. „Vyše polovica manažérov tvrdí, že časté zmeny v Zákonníku zhoršujú možnosti podnikania,“ povedal Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Súhlasí s ním aj Vladimír Mojš, viceprezident Konfederácie odborových zväzov. Aj keď je preňho súčasná podoba neakceptovateľná, nie je správne, aby sa menil spolu s vládou. „Mala by to byť stabilná norma.“
Ak by sa potvrdili obavy firiem a miesta by nepribúdali, bola by to veľmi zlá správa pre ľudí bez práce, ktorých bolo v auguste podľa údajov Eurostatu 13,4 percenta. Priemer Európskej únie je 9,5 percenta.