BRATISLAVA. Nezamestnanosť a kreatívne nápady spojené s internetom dávajú trh práce vo svete, ale aj na Slovensku do pohybu. Vzniká nový trend, tzv. microworking alebo mikropráca.
Firmy v snahe usporiť prestávajú uzatvárať dlhodobé pracovné zmluvy so zamestnancami. Hľadajú v neistých časoch flexibilných ľudí, schopných kedykoľvek vstúpiť a vystúpiť z práce.
Príkladom je veľký projekt, ktorý firma rozdelí podľa charakteru na čiastkové „mikropráce“. Na internete ich ponúkne záujemcom. Môže ísť o triviálne práce, príkladom je prepisovanie údajov či vyplňovanie formulárov.
Mravčia práca
Mikropráca zaberie človeku len pár hodín, maximálne jeden deň. „Firma si môže za pár eur nechať spracovať nové logo a vyberie si zo stoviek návrhov,“ píše Jan Handl z portálu tyinternety.cz.
Mikropráca je u nás stále v plienkach. Jedným z prvých priekopníkov je na Slovensku portál jaspravim.sk.
„Spoločnosti ušetria náklady na potenciálneho zamestnanca, nemusia kontaktovať a hľadať firmy, ktoré by si za špecifické služby vypýtali oveľa vyššie sumy,“ vysvetľuje PR manažérka portálu Mirka Števková.
Na druhej strane aktívny môže byť aj človek, ktorý svoje služby ponúka. Registrácia je bezplatná, stránka si stiahne 10–percentný poplatok len vtedy, ak sa služba predá. Aby sa predišlo riziku nespokojnosti, peniaze na účet vyplatia až po dvoch týždňoch, keď sa overí, že je kupujúci spokojný.
V Čechách patrí prvenstvo šéfovi firmy Jetminds Jiřímu Fabiánovi. Kedysi sa venoval oblasti IT, dnes mikroprácu rozširuje aj do iných oblastí.
„Ide často o jedno až dvojhodinové úlohy. Výsledky zhodnotí vedúci projektu a rozhodne, či prácu vyplatí. Príkladom je verejný prieskum alebo návrh nového dizajnu,“ tvrdí.
Západný vietor
Nápad mikropráce prišiel zo Spojených štátov. Veľkú obľubu si tam našiel portál TaskRabbit.com. Američania si cezeň môžu najať človeka na umytie kuchyne za 60 dolárov, pomoc pri praní za 25 dolárov či zloženie skrine z IKEA.
„Najväčšou inšpiráciou je pre mňa malý startup – gigwalk,“ povedal pre ČT24 Vojtěch Bednář, šéfredaktor tyinternety.cz.
Ten funguje spôsobom, že ktokoľvek so smartfónom v ruke môže prijať jednu z tisícok zákaziek, ktoré tam umiestňujú aj veľké firmy s pobočkami po celom svete. Týmto spôsobom môžu zháňať ľudí, ktorí im napríklad iPhonom odfotia marketingovú kampaň v Bratislave.
Mikropráca však predstavuje riziká pre príjmy do štátnej kasy. Ľudia nemusia podávať daňové priznanie, ak zarobili do 500 eur. Nad limit je to pre nich povinnosť.
„Zákonník práce neobsahuje pracovnoprávny vzťah, ktorý je založený na princípe microworkingu,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Slavomíra Sélešová.