PARÍŽ. Európske zmluvy sa musia novelizovať tak, aby úrady mohli zasiahnuť proti krajinám, ktoré nedodržiavajú fiškálne pravidlá a ohrozujú tak stabilitu menovej únie.
Povedal v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet.
Šéf ECB sa v podobnom duchu vyjadril aj v nedeľu 16. októbra pre rozhlasovú stanicu Europe 1, keď vyhlásil, že najväčším problémom Európy je práve to, že niektoré štáty nerešpektovali pravidlá. Podľa Tricheta preto Európska únia by mala mať možnosť zakročiť proti krajinám, ktoré sústavne porušujú Pakt stability a rastu a tým ohrozujú celú eurozónu.
Na otázku FAZ, či bude ECB ďalej pokračovať v programe nákupu dlhopisov problematických krajín, Trichet pripomenul, že proces ratifikácie zmien v európskom záchrannom fonde sa o niečo predĺžil. Slovensko totiž ako posledné a až na druhý pokus schválilo rozšírenie úverovej kapacity a právomocí fondu tak, aby mohol nakupovať dlhopisy namiesto ECB.
Pre toto oneskorenie sa centrálna banka eurozóny ocitla v situácii, keď musela intervenovať na dlhopisových trhoch, ale nikdy nechcela byť náhradou za vlády, ktoré majú právo rozhodovať a sú zodpovedné za vývoj situácie.
Novelizovaný Pakt stability a rastu by mal byť oveľa prísnejší, ale zase nie až taký prísny, ako si mnohí myslia. Na druhej strane musí zabrániť krajinám eurozóny, aby porušovali fiškálne pravidlá. Sankcie za ich porušenie musia byť preto "bolestivé", vyhlásil.