Správu sme o 20:43 aktualizovali autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Päť poslancov SaS potopilo zákon ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) o stavebnom sporení.
Šéf SaS Richard Sulík tvrdí, že neúmyselne, no viacerí potvrdili, že nešlo o omyl.
„Mrzí ma to a ubezpečujem partnerov, že nič za tým nie je,“ povedal Sulík. SaS podľa neho plní dohody.
Zmeny mali od roku 2013 priniesť do rozpočtu každoročne 33 miliónov eur. Ak by prešli, štátna prémia k stavebnému sporeniu by sa znížila zo 66 na 15 eur. Sporitelia by naopak získali znížením bankových poplatkov.
SaS chce podľa Sulíka rokovať s Miklošom o tom, ako nahradiť výpadky, ktoré spôsobili. Návrh sa môže do parlamentu vrátiť až po voľbách, keď uplynie šesťmesačná lehota na jeho predloženie.
„Sometimes shit happens,“ vysvetľoval predseda SaS konanie poslancov, ktorí podľa neho pri hlasovaní len zazmätkovali. Anglická vulgárna fráza sa dá voľne preložiť ako „občas sa ocitnete v sračkách“.
Sometimes, shit happens. Iste, nemilé incidenty sa prihodia, v tom sa dá s Richardom Sulíkom súhlasiť. Obvykle ich však generujú konkrétni ľudia, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Ministerstvo financií vydalo stanovisko, podľa ktorého „SaS hlasovaním ukázala, ako to myslí so svojou principiálnosťou“.
Počas politických rokovaní o štátnej podpore pri sporení podľa hovorcu Martina Jaroša SaS opakovane otvárala otázku úplného zrušenia dotovania tohto biznisu.
Fořt zmenil názorZákon už raz parlament schválil, včera sa však nepodarilo prelomiť prezidentovo veto. Prvýkrát zaň hlasoval aj poslanec SaS Stanislav Fořt, teraz zmenil názor. „Vtedy som nechcel narušiť krehkosť koalície, v súčasnej situácii už prevažujú odborné argumenty.“
Fořt do roku 2010 pôsobil ako riaditeľ stavebnej sporiteľne Wüstenrot pre Bratislavu. Tvrdí, že bývalý zamestnávateľ jeho rozhodnutie neovplyvnil, len sa „nechcel hanbiť pred kolegami“.
Novele vyčíta nový spôsob počítania výšky štátnej prémie. Kým doteraz ju určoval vzorec v osobitnom zákone, po novom by bola súčasťou štátneho rozpočtu.
To namieta aj poslanec Juraj Droba z SaS. „Je nesprávne, aby výška štátnej prémie bola každý rok na arbitrárnom rozhodnutí ministerstva financií.“
Predseda Mosta–Hídu Béla Bugár včera naznačil, že mohlo ísť aj o lobing. V parlamente sa podľa neho objavil šéf Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš.
„S pánom Bérešom som sa stretol raz, vypočul som si ho, ale nie je to môj kamarát ani známy,“ povedal Droba. Aj pri iných zákonoch sa stretáva so zástupcami rôznych organizácií.
„Ak by nebola politická kríza, tak by sme s tým nerátali,“ reagoval Béreš. Na rozhodovanie majú podľa neho vplyv aj blížiace sa voľby. „Keď ide o sporiteľov, je to 900tisíc voličov, to si musia politici zodpovedať sami.“
Vytýkal retroaktivituHlava štátu vytýkala novele údajne retroaktívne ustanovenie, podľa ktorého aj súčasní poberatelia medziúveru nebudú mať od budúceho roka nárok na štátnu prémiu.
Z novely schválenej parlamentom v septembri podľa prezidenta vyplýva, že štátna prémia za rok 2012 a ďalšie roky, až do splatenia medziúveru, nebude patriť stavebnému sporiteľovi, ktorému bol poskytnutý medziúver aj pred 1. januárom 2012 a ktorý spĺňal podmienky na poskytnutie štátnej prémie.
Gašparovič vo svojich výhradách pripomenul, že SR je právny štát, ktorého charakteristikou je aj požiadavka právnej istoty a zákaz retroaktívneho pôsobenia právnych predpisov.
Učiteľom zvýšia platyNapriek tomu, že Miklošov návrh na zvýšenie príjmov štátu neprešiel, podľa Sulíka je dohoda o štátnom rozpočte.
Poslanec KDH Anton Marcinčin hovorí, že rozpočet a dlhová brzda sú priority. „Ďalšie zásadné veci už neočakávam,“ hovorí ekonomický expert kresťanských demokratov.
Nepopulárne opatrenia zrejme už Národná rada prijímať nebude.
Naopak, za zvýšenie platov učiteľov v priemere o dve percentá zrejme bude hlasovať nielen koalícia, ale aj Smer.
„Učitelia si zaslúžia každoročné zvýšenie platov,“ hovorí Dušan Čaplovič zo Smeru. Odmieta, že je to už súčasť kampane strán.
O zákone o pedagogických zamestnancoch hlasujú vo štvrtok.