BRATISLAVA. Zmenu prináša novela zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorú dnes schválilo plénum Národnej rady SR.
Vďaka úprave kritérií budú oznamované len významnejšie koncentrácie, čo by malo viesť k časovej úspore na strane úradu a tiež k časovej a finančnej úspore na strane účastníkov koncentrácie.
Výrazným spôsobom sa tak podľa protimonopolného úradu mení posudzovanie koncentrácií, kde podľa nového znenia musí kritérium obratu na Slovensku dosiahnuť nadobúdaná spoločnosť.
Novela zavádza tiež nový, tzv. dvojfázový proces pre posudzovanie koncentrácií. Pôjde o lehotu 25 pracovných dní pre bežné koncentrácie a 90 pracovných dní pre obzvlášť náročné koncentrácie.
Návrh tiež obsahuje nové znenie testu pre posudzovanie koncentrácií. V súčasnom znení zákona testom na posudzovanie koncentrácií je test dominancie.
Na základe neho úrad zakáže koncentráciu, ktorá vytvára alebo posilňuje dominantné postavenie, ktorého dôsledkom sú významné prekážky efektívnej hospodárskej súťaže na relevantnom trhu. Navrhovaná novela vypúšťa aj povinnosť pre podnikateľa zaplatiť penále za oneskorené zaplatenie pokuty.