BRATISLAVA. Pokles predaja automobilov francúzskeho koncernu PSA sa prejavuje už aj na Slovensku. V septembri koncern predal v Európe vyše 130tisíc vozidiel. Oproti vlaňajšiemu septembru je to pokles o vyše 13 percent.
Záporné výsledky však nemal len v septembri. Za deväť mesiacov klesol počet predaných áut skupiny v Európe takmer o osem percent.
Objednávok je menej
Menej predaných áut sa začína prejavovať aj v našom trnavskom závode PSA Peugeot Citroën. V novembri na deväť pracovných dní zastaví výrobu. Informáciu priniesli Hospodárske noviny.
„Dôvodom sú nižšie objednávky áut v závere roka, ktoré súvisia aj s napätou ekonomickou situáciou a sociálnymi nepokojmi v Európe,“ povedala hovorkyňa automobilky Ivana Pavelková. Fabrika bude zatvorená od 28. októbra do 4. novembra a od 14. do 18. novembra.
Výpadok sa nemá dotknúť 800 nových miest, ktoré chce Peugeot vytvoriť do polovice roku 2012. Dnes zamestnáva 3000 ľudí.
„Nábor ľudí na niektoré pozície už prebieha,“ povedala Pavelková. Na budúci rok predpokladá zvýšenie objednávok o pätinu.
Ostatným automobilkám, ktoré u nás vyrábajú, sa v európskych predajoch darí. „Máme dostatok objednávok na niekoľko mesiacov. Zatiaľ sme nezaznamenali pokles,“ povedal hovorca Kia Dušan Dvořák. Do konca roka chcú prijať okolo tisíc ľudí. Dnes majú 3000 zamestnancov.
Vo Volkswagene prijímajú nových ľudí už od augusta. Nábor má trvať do konca roka. „Nová výroba vytvorí asi 1500 nových miest priamo v automobilke,“ povedal hovorca Vladimír Machalík.
Gréci kúpili viac áut
Na Slovensku v septembri klesol predaj áut medziročne o vyše štyri percentá. Vyplýva to zo štatistík Európskej asociácie výrobcov áut.
Iná situácia je v Grécku, kde ľudia kúpili takmer 7-tisíc vozidiel, čo je nárast o vyše 12 percent oproti vlaňajšiemu septembru.
Za deväť mesiacov však u nich predaj klesol o vyše 30 percent. Grécko sa stále nedostalo z problémov a čaká na šiestu tranžu záchranného úveru, ktorá by mala byť vo výške 8 miliárd eur.
Na rozdiel od Grécka v septembri výrazne klesol predaj áut v Írsku a Portugalsku, medziročne o vyše 30 percent. Obe krajiny dostali peniaze z eurovalu.