BRUSEL, BRATISLAVA. Pôvodne spolu mali hovoriť telefonicky, v stredu večer sa objavili správy, že francúzsky prezident Nikolas Sarkozy neplánovane prišiel za nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou do Frankfurtu.
Písalo sa o tajnom stretnutí na záchranu eura. Bez dohody Nemecka a Francúzska na nedeľňajšom summite únie a eurozóny žiadne veľké rozhodnutia nepadnú.
Grécko a banky
Eurozóna rieši závažné otázky. Prvou je záchrana Grécka. Lídri chcú zvýšiť podiel súkromného sektora na jeho záchrane, keďže 21 percent, ktoré si mali banky odpísať podľa dohody z júla, nebude stačiť. Nemci žiadajú 50 až 60 percent.
Sporné body
záchrana Grécka: či zvýšiť podiel bánk na záchrane a dať Aténam viac peňazí, záchrana bánk: na národnej úrovni alebo cez euroval? euroval: uvažuje sa o zvýšení garancií.
Nebude stačiť ani v júli dohodnutých 109 miliárd eur pomoci Aténam. Slovenská diplomacia s týmto bodom zatiaľ problém nemá. Akceptujeme všetko, čo bude znamenať zníženie gréckeho dlhu.
Druhý spor vedú najväčšie krajiny o rekapitalizáciu bánk, ktoré Grécko ťahá na dno. Nemci chcú, aby si banky zachraňovala každá krajina sama, Francúzi by privítali pomoc z eurovalu.
Slovenská pozícia je jasná: naše banky podobnú pomoc nepotrebovali ani v čase krízy, takže podporujeme postoj Nemecka.
Zvýšia euroval?
Tretí veľký spor sa vedie o tom, ako nastaviť euroval, aby fungoval efektívne. Médiá včera priniesli správy o tom, že sa má zvýšiť z terajších 440 miliárd a prekonať biliónovú hranicu.
Denník Financial Times Deutschland napísal, že sa má zvýšiť na jeden bilión eur, britský Guardian písal o dvoch biliónoch s tým, že by sa tak stalo vo forme záruk na štátne pôžičky zadlženým štátom.
Posledné zvýšenie eurovalu zo 440 ma 780 miliárd eur pritom Slovensko schválilo až za cenu pádu vlády.