BRATISLAVA. Chystané zrušenie koncesionárskych poplatkov pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) považuje exminister kultúry Marek Maďarič (Smer) za škodlivé, nemúdre, veľmi zlomyseľné a krajne populistické.
Autorovi zákona, ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi (SaS) vyčítal, že zrušenie poplatkov chce hodiť na krk budúcej vláde, v ktorej sa zrejme SaS nebude nachádzať. Maďarič tvrdí, že Krajcer už na predkladanie takýchto zmien nemá mandát.
„Ak ste pán minister nenašli v sebe toľko chlapskosti, aby ste odstúpili, nájdite v sebe aspoň toľko sily, že ten návrh stiahnete,“ povedal mu v parlamente v rozprave k novele zákona o RTVS.
Novela predpokladá od 1. januára 2013 nahradenie poplatkov priamym transferom zo štátneho rozpočtu, ktorý bude určený ako podiel HDP.
Maďarič zdôraznil dôležitosť konsolidácie verejných financií, ktorú platby pre RTVS sťažia, a neveselé vyhliadky rastu HDP v roku 2012 či 2013.
„Tie peniaze budú zo štátneho rozpočtu, z drvivej väčšiny z daní, budú niekde chýbať,“ dodal.
Obáva sa, že schválenie návrhu poškodí práve rezort kultúry, ku ktorému môžu byť budúce vlády menej štedré s ohľadom na peniaze, ktoré pôjdu do RTVS.
Maďarič tiež tvrdí, že financovanie z rozpočtu zníži nezávislosť verejnoprávnych médií od vlády.
Miroslav Beblavý (SDKÚ) Maďaričovi pripomenul, že Krajcer novelu pripravil v čase, keď o páde vlády ešte nikto nevedel a nechcel ho skúšať na cudzej vláde.
Beblavého postoj Smeru prekvapuje, pretože paušálnu daň na domácnosť, ako koncesionárske poplatky označil, považuje za najmenej sociálnu formu zdaňovania.
KDH nesúhlasí so zvýšením platu Zemkovej
Zrušenie koncesionárskych poplatkov v čase nástupu novej krízy je ekonomický nezmysel, avšak rozmýšľanie ľudí v strane SaS je odlišné od svetových ekonómov.
Vyhlásil to poslanec KDH Alojz Přidal s tým, že na druhej strane je nemorálne a nemravné vyberať od občanov peniaze za to, čo STV vysiela posledných päť rokov.
Přidal právnu normu podporí, ale bez návrhu na zvýšenie platu generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej zo súčasného štvornásobku priemernej mesačnej mzdy na sedemnásobok.
"Myslím, že generálny riaditeľ je adekvátne ohodnotený a tie úlohy, ktoré má plniť, očakávam, že plniť bude. Nedráždite občanov a poslancov. Zabudnite," apeloval na ministra Krajcera.
Zároveň predniesol pozmeňujúci návrh, ktorý zvýšenie platu z novely vypúšťa. O neochote podporiť zvýšenie Zemkovej mzdy hovorili pred časom aj poslanci SDKÚ.
Szilárd Somogyi (SaS) Přidala upozornil, že rozdielnosť v názoroch medzi poslancami je samozrejmá a prirodzená.
"Považujem to za normálne a nič zlé v tom nevidím, ale vy ste to spojili s negatívnymi invektívami. Navrhujem vám dohodu, že keď vy nebudete pokračovať v týchto nezmysloch, my nebudeme hovoriť realitu o vás," odkázal.
Jozef Viskupič (SaS) priznáva, že nemá osobne problém, aby sa plat generálnej riaditeľky v súčasnom stave nenavyšoval.
"Akurát ma zaráža, že ste hlasovali za to, aby bol odsunutý návrh na zmrazenie platov poslancov na ďalšiu schôdzu. Ak ide o cudzie peniaze, podávate pozmeňujúce návrhy, ak ide o vaše, tak vám to vadí," vyhlásil Viskupič.
Přidal sa ohradil, že on na rozdiel od Obyčajných ľudí žije len z poslaneckého platu a na manželku neprepísal žiadne majetky.
Most chce určovanie podielu menšinového vysielania aj v rozhlase
Strana Most-Híd žiada, aby generálny riaditeľ RTVS predkladal Rade RTVS každoročne nielen návrh podielu vysielacieho času vyhradeného programom pre menšiny v televíznom, ale aj rozhlasovom vysielaní.
V rozprave to povedala poslankyňa Mosta-Híd Edita Pfundtner.
Pôvodný návrh novely z dielne ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) hovorí len o určovaní podielu v televíznom vysielaní.
Pfundtner preto predložila pozmeňujúci návrh, ktorý novú povinnosť šéfa telerozhlasu rozširuje aj na rozhlasové vysielanie.
"Naozaj si myslíte, čo toto je to najdôležitejšie, čo v súčasnosti trápi STV?" pýtal sa poslankyne Dušan Jarjabek (Smer).
Pfundtner súhlasí, že v televízii sú určite aj väčšie problémy, ale "z titulu precizovania a spresnenia, je toto moja povinnosť ako poslanca aj ako advokáta, aby sme prijímali presné a perfektné právne predpisy".