BRUSEL. Delegácia expertov Európskej komisie , Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu odporúča rýchle vyplatenie šiestej tranže zo záchranného úveru pre Grécko.
A to aj napriek tomu, že dynamiku verejného dlhu Grécka považuje za "mimoriadne znepokojujúcu", informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na návrh správy takzvanej Trojky, ktorý má k dispozícii.
V návrhu sa uvádza, že recesia gréckej ekonomiky je výrazne hlbšia, než sa predpokladalo. Preto bude zrejme potrebné revidovať strednodobé prognózy rastu.
Dodatočné vládne opatrenia, ktoré sa týkajú príjmovej aj výdavkovej stránky rozpočtu, však podľa správy Grécku umožní splniť stanovený cieľ týkajúci sa výšky rozpočtového deficitu v budúcom roku, aj keď v tomto roku sa to krajine nepodarí.
Stark: Bankrot Grécka by bol drahší než jeho záchrana
Krach Grécka alebo nútené zapojenie súkromného sektora do záchrany krajiny len zhoršia európsku dlhovú krízu. Tiež to zvýši náklady na to, aby sa Grécko vrátilo na cestu udržateľného rastu, tvrdí člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Jürgen Stark.
"Varujeme pred bankrotom a tiež pred núteným zapojením súkromného sektora," povedal Stark pre VDI Nachrichten. "Odpis hodnoty dlhu alebo platobná neschopnosť by európskych daňových poplatníkov stáli viac než doterajšie riešenie."
Podľa Starka diskusia o zapojení súkromného sektora do záchrany Grécka len spomalila tempo reforiem, ktoré musí krajina nevyhnutne zrealizovať. Dodal, že Atény takmer nepokročili v reformách od konca vlaňajška.
Stark tiež zdôraznil, že neexistuje žiadne rýchle riešenie. Problémy budú pretrvávať ešte niekoľko rokov aj potom, keď sa eurozóna dostane z najhoršieho.