BRATISLAVA.
Už v stredu informoval, že návrh predloží k novele zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, o ktorej parlament rokuje v druhom čítaní. Pri odôvodnení upozornil, že proti zmene právnej formy zdravotníckych zariadení protestujú aj zamestnanci lekárskych fakúlt. O novele by sa malo hlasovať v piatok.
Pozmeňujúcim návrhom sa má novelizovať zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, a to vypustením ustanovení o transformácii nemocníc. Tá totiž podľa exministra zdravotníctva zakladá východiská k privatizácii zdravotníckych zariadení. Údajne by pritom zároveň mohla viesť k spoplatneniu zdravotných úkonov, a tým k zníženiu dostupnej zdravotnej starostlivosti u nesolventných občanov.
"Vieme, že v súčasnosti naozaj prebieha akcia, ktorá v histórii slovenského zdravotníctva nemá obdobu a od 1. decembra 2012 je reálne ohrozená zdravotná starostlivosť o našich občanov bez toho, aby existovalo náhradné alebo záchranné riešenie," vyhlásil Raši.
Podľa neho zmena právnej formy prinesie ohrozenie života občanov ale aj ohrozenie existencie samotných zdravotníckych zariadení. Poslancov vyzval, aby jeho návrh podporili. "Aj vaše hlasovanie môže byť posledným klincom do rakvy slovenského zdravotníctva," odkázal.
"Spravili ste rekord, lebo rušiť procesy v zdravotníctve cez zákon o pedagogických pracovníkoch, to už akože chrbtica ostala doma a všetky pravidlá legislatívneho procesu sú už zabudnuté," reagoval na pozmeňujúci návrh Martin Poliačik (SaS). Jeho stranícky kolega Peter Kalist odmietol vyjadrenia Rašiho o možnej privatizácii.
"Dávať rovnítko medzi transformáciu a privatizáciu nemá opodstatnenie," tvrdí. Ozývali sa však aj hlasy, že návrh je už súčasťou predvolebnej kampane. "Vnímam to ako povinnú jazdu štartujúcej predvolebnej kampane," povedal Viliam Novotný (SDKÚ-DS).
Zastavenie transformácie by mohlo zmeniť rozhodnutie približne 2 400 slovenských lekárov opustiť zdravotnícke zariadenia. Tí aj kvôli pripravovanej zmene právnej formy nemocníc podali k 1. októbru výpovede.
Lekári však okrem zastavenia transformácie požadujú aj dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva a zvýšenie platov. Práve opačný názor na transformáciu bol vždy hlavným problémom pri rokovaniach odborárov s ministrom.
Transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti predpokladá novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá platí od apríla. Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu zdravotníctva majú na transformáciu čas do konca tohto roka, v odôvodnených prípadoch sa termín môže posunúť o pol roka. Nemocnice v pôsobnosti iných rezortov to musia stihnúť do polovice roka 2012.
Zakladateľom a stopercentným akcionárom budúcich obchodných spoločností bude štát, v ktorého mene budú konať príslušné rezorty. Celkovo by sa malo transformovať 31 zariadení. Parlament už na ich oddlženie odklepol 350 mil. eur.