BERLÍN, BRATISLAVA. Nekonečné telefonáty medzi európskymi lídrami, nočný narýchlo zvolaný krízový summit špičiek únie do Frankfurtu nad Mohanom, pre ktorý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy prepásol narodenie dcéry a videl ju až niekoľko hodín po narodení.
Nervozita pred nedeľňajším summitom Európskej únie je taká veľká, že sa v Berlíne hovorilo o jeho odložení. Už druhom.
Podľa agentúry Reuters je možné, že sa summit rozdelí na dve časti, pričom tá druhá, na ktorej budú lídri schvaľovať závery, sa bude konať o týždeň neskôr.
Problémom je euroval
Európska únia sa potrebuje v nedeľu dohodnúť na zásadných zmenách pri záchrane Grécka a eura, ale stále nie je dohoda ani medzi dvoma najdôležitejšími členmi - Nemeckom a Francúzskom.
„Rozhodnutia, ktoré budú alebo nebudú prijaté, budú mať nepochybne následky. Buď upokojíme trhy, alebo prídu nové extrémy,“ povedal šéf Európskej komisie José Manuel Barroso po nočnom rokovaní v stredu.
Nemci a Francúzi sa nevedia dohodnúť na tom, či a ako by mal byť euroval zvýšený a akoby by mal fungovať.
Francúzi sú navyše pod tlakom, pretože druhej najväčšej ekonomike hrozí zníženie ratingu. Kým sa nedohodnú Nemci s Francúzmi, nebude dohoda ani na summite.
Nemecká kancelárka nemôže predstúpiť s vyhlásením pred Bundestag a bez toho nemôže odísť na summit.
Všetky tri kľúčové body summitu sú len a len o tom, kto koľko zaplatí, respektíve vládze zaplatiť tak, aby sám neskrachoval, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Začínajú ministri financií
Séria summitov sa pritom začína už v piatok stretnutím ministrov financií eurozóny, v sobotu rokujú ministri financií celej dvadsaťsedmičky, potom sa stretnú ministri zahraničných vecí a v nedeľu prídu na rad hlavy štátov a vlád.
Na summite by sa nemalo hovoriť len o pomoci Grécku, eurovale a rekapitalizácii bánk. Nemci podľa diplomatických zdrojov tlačia na veľkú reformu Lisabonskej zmluvy, nie je jasné, či so súhlasom Francúzov.
Šlo by o zmeny, ktoré by si doma museli odsúhlasiť parlamenty i občania v referendách. Merkelová to nepriamo potvrdila po dvojhodinovom stretnutí vo Frankfurte.
„Kde je napísané, že zmeny v zmluve musia trvať desaťročie,“ povedala. Lisabonská zmluva sa schvaľovala sedem rokov, Íri o nej museli dvakrát hlasovať v referende a český a poľský prezident dlhé týždne váhali s podpisom.
Grécke protesty sa zvrhli na násilnosti
Pri demonštráciách proti úsporným opatreniam sa zranili desiatky ľudí.
ATÉNY, BRATISLAVA. Rozsiahly dvojdňový štrajk proti úsporným opatreniam, ktorý sprevádzali protesty desaťtisícov Grékov v uliciach, nepomohol.
Očakávalo sa, že večer poslanci gréckeho parlamentu aj tak schvália úsporný balíček, ktorým Európa podmieňuje finančnú pomoc zadlženej krajine.
V rámci neho dočasne prepustia 30tisíc štátnych zamestnancov, znížia sa platy v štátnych podnikoch aj sa zvýšia dane.
Protesty sa zvrhli na násilnosti. Pred parlamentom v Aténach sa pobili dve skupiny demonštrantov.
Stovky maskovaných protestujúcich napadli so zápalnými bombami demonštrantov z prokomunistických odborov, ktorí útočili palicami. Desiatky ľudí sa zranili.
Zomrel jeden odborár, grécky štátny tajomník však Reuters povedal, že na infarkt. Časť protestujúcich útočila na obchody a banky.
Ela Rybárová