BRATISLAVA. Slovenský parlament dal ako posledný minulý týždeň súhlas na zvýšenie efektívnej úverovej kapacity eurovalu z 250 miliárd na 440 miliárd eur.
Objem zdrojov, ktoré má euroval k dispozícii na pomoc krajinám, je už v skutočnosti nižší, keďže pôžičku z neho čerpajú Íri aj Portugalci.
Euroval sa už využíva
Stenčiť ho môže aj to, že peniaze z neho zrejme dostanú aj banky na posilnenie svojho kapitálu, ak na to nebudú stačiť zdroje štátov.
Ako zvýšiť kapacitu fondu
Euroval by garantoval investorom, ktorí nakúpia dlhopisy problémovej krajiny, stratu 20 percent; Euroval nakúpi napríklad talianske dlhopisy, ktoré budú slúžiť v ECB ako zábezpeka. ECB požičia eurovalu peniaze na nákup ďalších dlhopisov.
Ak by si teda na finančných trhoch nedokázalo za rozumnú cenu požičať napríklad Taliansko, kapacita eurovalu by potom na pomoc nestačila.
Pred summitom lídrov eurozóny sa preto objavilo zopár nápadov, ako zvýšiť kapacitu jej záchranného fondu možno až na dva bilióny eur.
Väčší ale bez záruk
Nepredpokladá sa, že by lídri eurozóny trvali na ďalšom zväčšení eurovalu formou vyšších záruk, prípadne vkladmi hotovosti členských krajín.
Odmieta to už Nemecko a podľa ankety SME aj parlamentné strany na Slovensku. Uvažuje sa skôr o využití princípu finančnej páky na zväčšenie objemu disponibilných zdrojov eurovalu.
Nemecko hovorí, že v tom prípade by euroval prevzal na seba úlohu garančného fondu. Ak by napríklad Taliansko vydalo dlhopisy a ich hodnota by časom klesla, stratu do výšky 20 percent by kryl investorom euroval.
Vďaka tomu by tak Taliani mohli dostať päťnásobne viac zdrojov, než by im zrejme mohol poskytnúť euroval.
Francúzsky model
Francúzsko presadzuje model, ktorý počíta s využitím zdrojov Európskej centrálnej banky (ECB).
Samotná banka ani Nemecko s tým však nesúhlasí. Model predpokladá, že euroval by získal bankovú licenciu. Nakúpil by napríklad talianske alebo portugalské dlhopisy.
Tieto by boli pre ECB zábezpekou, aby eurovalu poskytla zdroje na nákup ďalších dlhopisov. Objem pôžičky z ECB by bol samozrejme nižší ako hodnota zábezpeky, ktorú zložil euroval.
„Samozrejme, v prípade talianskych bondov by bol efekt využitia finančnej páky väčší ako napríklad v prípade portugalských pre ich vyššiu rizikovosť,“ hovorí analytik Trim Broker Ján Beňák.
Kompromisom by mohol byť model, podľa ktorého by euroval požičal niektorej krajine peniaze, ktoré by sa uložili do špeciálneho fondu. Slúžili by ako zábezpeka pre investorov, ktorí by nakupovali dlhopisy tejto krajiny.