Poslanci zrušili koncesionárske poplatky od januára 2013. Budúca vláda však zrejme nebude mať pre telerozhlas peniaze rovnako ako tá dnešná.
Pôvodný agentúrny text sme nahradili autorským textom SME o 16:27
BRATISLAVA. Každá domácnosť od januára 2013 ušetrí 4,64 eura, firmy s viac ako tisíc zamestnancami 464,71 eura. Všetkých 79 poslancov doterajšej koalície zdvihlo ruku za zrušenie koncesionárskych poplatkov pre RTVS.
Priame platby od divákov a poslucháčov má nahradiť minimálne 90 miliónov zo štátneho rozpočtu. Môže to byť aj viac, suma sa odvíja od HDP.
Krajcer vidí 50 eur
„Toto rozhodnutie každoročne pridá občanom do peňaženiek takmer 50 eur,“ povedal minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Jeho strana o poplatkoch zorganizovala aj neúspešné referendum. Zrušenie je podľa neho spravodlivé, pretože dnes platia aj občania, ktorí verejnoprávne médiá nesledujú.
Peniaze pre štátne médiá v rozpočte na budúci rok vláda nenašla, rušenie poplatkov teda o rok odložili.
Poslanci Smeru upozorňujú, že peniaze aj tak pôjdu z vreciek všetkých daňovníkov. Zákon kritizujú, ide podľa nich o rozhodnutie, ktoré ovplyvní až budúcu vládu. Otvorene o opätovnom zavedení poplatkov však nehovoria, skôr len o odsúvaní účinnosti zákona. Termín január 2013 tak nemusí byť konečný.
Do zákona sa k rozvíjaniu kultúrnej identity dostala aj povinnosť štátnych médií rozvíjať národné povedomie. O čo má ísť, zákon nehovorí. Za zákon nehlasoval Smer a ani SNS.
Proti neplatičom pôjdu kampaňou
Vedenie RTVS sa do účinnosti zrušenia koncesií bojí znižovania výšky vybranej sumy. Ľudia už budú považovať koncesie za zrušené a tak ich ani nebudú platiť. Zníženia platenia sa obáva aj Smer.
„Budeme verejnosti v rámci kampane vysvetľovať, že platenie úhrad za rozhlas a televíziu v budúcom roku pokračuje,“ povedal hovorca RTVS Richard Šümeghy.
V roku 2009 STV a Slovenský rozhlas spoločne vybrali okolo 75 miliónov, vlani 76 miliónov eur. Tento rok tržby klesajú.
„Za deväť mesiacov tohto roka bol výpadok oproti plánu približne 700-tisíc eur, oproti rovnakému obdobiu minulého roka to bol ešte vyšší,“ povedal Šümeghy. Súvisieť to podľa neho môže aj so zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou ľudí, či prepúšťaním vo firmách.
"Verím, že občania budú ešte jeden rok trpezliví a budú platiť úhrady za služby verejnosti počas nasledujúceho roka tak, ako to ukladá zákon, ktorý platí pre každého a je potrebné ho dodržiavať," povedal Krajcer.
Výplatu vo výške sedemnásobku priemernej mesačnej mzdy generálnej riaditeľke poslanci zrušili. Zostáva jej teda štvornásobok s odmenami.