BRUSEL, BRATISLAVA. Zabrániť výkyvom a panike na finančných trhoch chce Brusel za každú cenu. Európska komisia preto prichádza s radikálnym riešením. Chce pozastaviť vyhodnocovanie ratingu krajinám, ktoré dostali alebo dostanú finančnú pomoc z Európy.
„Zákaz by mal platiť počas troch rokov, aby sa rating nedostal von v nevhodnom okamihu. Mohol by mať negatívny vplyv na stabilitu danej krajiny,“ cituje denník The Financial Times stanovisko eurokomisára pre vnútorný trh Michela Barniera.
Strkanie hlavy do piesku
Právo prikázať trom najväčším agentúram Moody's, Standard & Poor's a Fitch nezverejniť rating by mal podľa návrhu len Európsky regulátor finančných trhov ESMA. Ten by tak mohol urobiť len v presne definovaných prípadoch možného ohrozenia krajiny.
Ak sa návrh v novembri presadí, spôsobí investorom problémy už na budúci rok.
„Zákaz poskytovať nepríjemné informácie neznamená, že sa realita v problémových krajinách zlepší. Práve naopak. Pre trhy to bude znamenať ešte väčšiu nečitateľnosť,“ hovorí analytik ČSOB Petr Dufek.
Upozorňuje, že za gréckymi problémami stáli aj zavádzajúce a nepravdivé informácie o jeho dlhu. Zatajenie skutočného ratingu Bruselom by navyše vyvolalo opačný efekt.
„Tento nápad je strkaním hlavy do piesku, ktorý vyvolá trhové špekulácie,“ tvrdí analytik Marek Hatlapatka zo spoločnosti Cyrrus.
Prípad prirovnáva k pacientovi, ktorý začne obviňovať zo svojej choroby rádiológa, ktorý ju na röntgenovej snímke zaznamenal a potom informácie posunul lekárovi.
Status nestranného
Ratingové agentúry si za roky svojho fungovania vydobyli status nezávislého pozorovateľa trhu, ktorého názorom sa riadia investori.
Ich fungovanie však zdobia viaceré nepríjemnosti. V minulosti napríklad značne podcenili situáciu na trhu a spolu s bankami pomohli vyvolať globálnu krízu.
Ďalší prešľap súvisel s bankrotom energetického gigantu Enron, kde si ani jedna agentúra nevšimla účtovné podvody. Nasledovalo umelé nadhodnocovanie hypotekárnych dlhopisov.
Poslednou blamážou bolo podľa politikov zníženie najvyššieho ratingu USA. Spôsobili to piati analytici zo Standard & Poor's, ktorí sa pri výpočte amerického dlhu „sekli“ o dva bilióny dolárov.
Dnes sa už pritom agentúry predbiehajú v obozretnosti a znižovaní ratingov.
V reakcii na chyby Európa plánuje podľa belgického denníka Le Soir nezávislú Európsku ratingovú agentúru. Podľa nemeckého mesačníka Capital by mohla stáť asi 300 miliónov eur.