ŽILINA. Nesúhlasné stanovisko Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) podporili osobnou účasťou aj čelní predstavitelia Zväzu lekárnikov Európskej únie (PGEU).
Už v priebehu legislatívneho procesu sme neustále vyjadrovali výhrady a mnohé z niekoľkých stoviek našich pripomienok boli zásadné. Skutočnosť je však taká, že tento zákon vstúpi už 1. 12. do platnosti, čo bude znamenať reálnu hrozbu nielen pre slovenské lekárnictvo, ale najmä pre občanov, zdôraznil prezident SLeK Tibor Czuľba.
Ďalej zdôraznil, že spomínaný zákon bol prijatý len ako účelový podporný mechanizmus pre úzku skupinu sietí lekární a finančných spoločností. Prinesie potlačenie odborného charakteru verejnej lekárne ako zdravotníckeho zariadenia, zdegraduje úlohu lekárnika, vyzdvihne obchodné praktiky a maximalizáciu zisku, skonštatoval.
Tento zákon je úplne mimo európskeho štandardu. Parlamenty sa obvykle nemiešajú do záležitostí lekárenstva, naopak, v drvivej väčšine krajín sa snažia v záujme obyvateľstva podporovať jeho nezávislosť, profesionalitu, nie komercializáciu. Pokiaľ bude stáť iba na marketingových hodnotách, podkope celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti, skonštatoval generálny tajomník PGEU John Chave.
Stále verím, že sa nám ešte pred vstupom tejto zlej a doslova zdraviu nebezpečnej zákonnej normy do platnosti podarí dosiahnuť jej novelizáciu. Našou prvoradou úlohou preto v najbližších dňoch zostáva pokračovanie intenzívnej komunikačnej a vysvetľovacej kampane smerom k zákonodarcom, dodal Czuľba.