Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
BRUSEL. Miestni si už zvykli. Raz za štvrť roka nejde v okolí ulice Roberta Schumanna v Bruseli metro, budovy sú chránené zátarasmi a policajnými hliadkami, pred zátarasmi stojí posledné mesiace pár demonštrantov s gréckou zástavou a všetko spríjemňujú fontány, ktoré na čas summitu zapnú.
Vrcholné stretnutia šéfov štátov a vlád patria v belgickom hlavnom meste ku koloritu, ktorý miestnych nijako neruší.
Tento víkend je atmosféra iná. V Bruseli sa rokuje nepretržite od piatku až do nedele a už sa pripravuje ďalší summit na stredu. V pohotovosti sú úradníci, poradcovia, tlmočníci i predkladatelia. V budove Lex je cez víkend rovnaké pracovné tempo ako cez týždeň.
Kľúčové rozhodnutia v stredu
"Od piatka máme pohotovosť, menia sa smeny po troch ľuďoch tak, aby tu nepretržite niekto bol až do nedele. Na čom sa politici dohodnú, my hneď preložíme," hovorí Slovenka Dana, ktorá v Bruseli prekladá dva a pol roka. Momentálne majú slovenskí prekladatelia na piatom poschodí v budove Lex pauzu.
Dnešný summit síce politici označujú za najkritickejší pre záchranu Grécka, eura i eurozóny, ale dnes sa žiadne veľké rozhodnutia nečakajú. Lídri dvadsiatich siedmich štátov Európskej únie a potom sedemnástich členov eurozóny budú diskutovať tak, aby v stredu mohli oznámiť veľký balík opatrení.
Tlak a nervozita je však veľká. Podľa internej analýzy Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu je na tom Grécko horšie ako sa predpokladalo a jeho ekonomika sa rúca. Do roku 2020 budú Atény potrebovať 252 miliárd eur, viac než dvojnásobok sumy v druhom záchrannom balíku pre Grécko - 109 miliárd.
Znepokojujúce čísla
So znepokojujúcimi číslami prišli tieto inštitúcie v internej analýze, z ktorej citujú britské Financial Times. Analýzu dostali európski ministri financií a najvyšší politici. A stále to nie je najhorší scenár - s každým úsporným opatrením a ďalším štrajkom v uliciach gréckych miest je na tom ekonomika horšie. Najvyššia suma na pomoc Grécku sa môže podľa analýzy dostať až na 444 miliárd eur.
Preto sa musia do záchrany Grécka masívne zapojiť banky. Je potrebné, aby sa zriekli až 60 percent svojich požiadaviek voči Grécku, potom by druhý záchranný balík stačil, píše sa v internej správe. Na júlovom summite sa dohodlo, že banky prídu o 21 percent požiadaviek. Ak by súhlasili len s 50-percentným odpisom dlhov, musí sa záchranný balík navýšiť ešte o 5 miliárd eur.
Nervozitu cítiť aj z vyjadrení politikov. Všetci žiadajú rýchle a zásadné riešenie.
Tandem Merkozy
"Tie tri veci - pomoc Grécku, rekapitalizácia európskych bánk a posilnenie eurovalu sú najdôležitejšie. Tie potrebujeme hneď," povedal na tlačovej konferencii prezident Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.
Mnohí z politikov sa v Bruseli hnevajú na Nemcov, hoci nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy rokujú tak často, že už ich tandem označili novinári ako Merkozy. Kancelárka Merkelová však v Bruseli nemôže prijať nič, čo jej v Berlíne neodsúhlasí finančný výbor Bundestagu, tak ako o tom nedávno rozhodol nemecký ústavný súd.
Preto sa na summite len diskutovalo a až v stredu sa rozhodne. "Organizačné tempo v Berlíne je pomalšie ako v ostatných hlavných mestách," povedal novinárom šéf eurozóny Jean-Claude Juncker.