MIAMI, BRATISLAVA. Keď Josephovi Reillymu na Floride banka zhabala dom, predpokladal, že je všetko vyriešené. Prestal splácať hypotéku, pretože bol nezamestnaný a nemal peniaze.
O pár týždňov po exekúcii mu však podľa denníka Wall Street Journal zazvonil telefón. Banka mu oznámila nedoplatok 192-tisíc dolárov za dom, ktorý predala. Oslabený realitný trh totiž cenu jeho domu stlačil o štvrtinu nadol.
Jeho prípad nie je ojedinelý. Podobný osud postihol od spľasnutia realitnej bubliny v roku 2008 ďalšie tisícky ľudí.
Pol milióna stačí
Demokrat Charles Schumer a republikán Mike Lee preto prišli do Senátu s riešením, ktoré by mohlo pomôcť oživiť chabý dopyt po nehnuteľnostiach.
Chcú ponúknuť zahraničným investorom rezidenčné víza v prípade, ak si kúpia nehnuteľnosť minimálne za pol milióna dolárov.
Realitný trh v USA
podmienkou na získanie rezidenčných víz v USA má byť kúpa nehnuteľnosti aspoň za 500-tisíc dolárov, v septembri sa predalo len 4,91 milióna obytných domov, to je medziročný pokles o 3 percentá, zahraniční investori minuli vlani pri kúpe nehnuteľností 82 miliárd dolárov.
„Je to spôsob, ako vytvoriť ďalší dopyt bez toho, aby to štát stálo čo len cent,“ povedal denníku Wall Street Journal Schumer.
Ak by nápad schválil Kongres, doplnil by vízové programy, ktoré cudzincom umožňujú žiť v USA, ak investovali vo firmách, ktoré vytvárajú pracovné miesta.
„Zákon predkladajú zástupcovia oboch politických strán, čo je pre schválenie kľúčové,“ povedal pre SME analytik David A. Andelman. Podľa neho takýchto ľudí USA nutne potrebujú.
„Ak majú pol milióna na nehnuteľnosť, tak patria medzi spotrebiteľov a daňových platcov, ktorých ekonomika na naštartovanie potrebuje,“ dodal.
Záujem cudzincov o domy je hlavne v pohraničných štátoch Florida, Kalifornia či Arizona. Práve tu došlo k najvýraznejším prepadom v cenách obytných domov a naopak k vysokému nárastu nezamestnanosti.
Cudzinci tam majú uľahčenú cestu a pri nákupe chýba konkurencia Američanov. V marci kúpil na Floride rekreačný dom aj Kanaďan Harry Morrison.
„Ceny domov klesli a výmenný kurz bol priaznivý,“ vysvetlil. Ak by dostal víza, umožnilo by mu to tráviť v kúpenom dome viac času.
Zahraniční investori podľa portálu DataQuick.com tvorili na Miami 5,5 percenta z celkového počtu predaných domov, vo Phoenixe v štáte Arizona 4,3 percenta.
Rekordné úroky
Menší záujem Američanov o nehnuteľnosti je odrazom nezamestnanosti, ktorá sa pohybuje okolo deviatich percent, a obozretnosti bánk.
„Záujemcom o bývanie sú k dispozícii hypotéky s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami okolo troch až štyroch percent,“ vysvetľuje profesor ekonómie Ľuboš Pastor z The University of Chicago.
Sprísnené podmienky pri poskytovaní hypoték podľa Pastora spôsobili, že nie každý má šancu hypoúver získať. „Takže buď dostanete hypotéku za rekordne nízku cenu, alebo nedostanete nič,“ dodal pre SME.
Národná asociácia realitných kancelárií oznámila, že dopyt po nehnuteľnostiach v septembri medziročne opäť klesol o tri percentá na 4,91 milióna domov.
Podľa ekonómov čísla zostávajú za úrovňou šiestich miliónov, keď bol trh zdravý. Čísla sa podľa Andelmana približujú k trinásťročným minimám.
Podľa denníka The Washington Post banky už našli riešenie, ako minimalizovať náklady z nehnuteľností, ktoré im prepadnú exekúciou.
V prípade, ak sa im nepodarí predať nehnuteľnosť ihneď, banka musí aj naďalej platiť daň z nehnuteľností a udržiavať dom v stave, aby v budúcnosti mohol byť predaný.
Preto bankári prišli s radikálnym riešením: jednoducho je pre nich lacnejšie najať si buldozér a dom zrovnať so zemou.