Agentúrnu správu sme o 19:09 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Mestá a obce nechcú daňový mix. Na mimoriadnom sneme svojho združenia však prijali kompromis, že budú predsa len akceptovať menej peňazí, ako by im priniesol súčasný model financovania.
Tvrdia, že im záleží na ozdravení verejných financií a chcú aj dlhovú brzdu.
Čo chce samospráva
Terajší vzorec vychádza z toho, že sa medzi samosprávu prerozdelí 94 percent dane z príjmov fyzických osôb, ktorú štát vyberie. Ak by sa nič nezmenilo, mestá a obce by dostali zhruba 1,42 miliardy eur.
Príjmy by sa im tak medziročne zvýšili asi o 18 percent. Tento prepočet však vychádza ešte z toho, že naša ekonomika porastie v budúcom roku o 3,4 percenta.
Daňový mix je nastavený tak, že by sa mestám a obciam od roku 2012 vyčlenilo 13,07 percenta z toho, čo štát vyberie na dani z príjmov, DPH a spotrebných daniach.
Samospráve by sa tak prerozdelilo asi 1,2 miliardy eur, čo je o tri percentá viac ako v tomto roku. Daňový mix už prešiel prvým čítaním v parlamente.
Mestá a obce chcú zostať pri terajšom modeli, pýtajú si však menej, a to 1,3 miliardy. Argument o stabilnejších príjmoch pri daňovom mixe odmietajú.
Podľa šéfa združenia miest a obcí Jozefa Dvonča je daň z príjmov fyzických osôb najstabilnejším príjmom. DPH a spotrebné dane navyše podliehajú politickým zásahom.
Pripúšťajú kompromis
V rokoch 2009 a 2010, teda v čase krízy, mala podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho najmenší prepad DPH a spotrebné dane, najväčší daň z príjmov právnických osôb.
„Daňový mix je určite stabilnejší. Otázka je, ako sa nastaví,“ tvrdí. Navrhnutý model je podľa neho aj menším rizikom pre verejné financie.
Dvonč pripustil debatu o nastavení limitov. „Otázka je, či v čase, keď sa ekonomike darí, máme skutočne dostať všetky príjmy, alebo to bude zafixované smerom hore aj dole,“ povedal.
Na daňovom mixe už striktne po páde vlády netrvá ani ministerstvo financií. „Je snaha nájsť kompromis,“ povedal hovorca ministerstva financií Martin Jaroš. Ten si vedia predstaviť aj poslanci.
„Som posledným z tých, ktorí si myslia, že financovanie samospráv je nemeniteľné. Chce to len diskusiu,“ povedal poslanec Smeru Peter Kažimír.