RÍM. Taliansky premiér Silvio Berlusconi ostro zareagoval na nátlak Francúzska a Nemecka na víkendovom summite lídrov Európskej únie, ktorí od talianskej vlády žiadali ďalšie kroky na podporu hospodárskeho rastu.
V oficiálnom vyhlásení vydanom krátko pred začatím mimoriadnej schôdzky vlády s cieľom riešiť dlh a ekonomické oživenie Talianska uviedol, že nikto sa nemusí obávať prípadnej nestability talianskej ekonomiky.
Francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú upozornil, že "nikto nemá právo štylizovať sa do pozície európskeho komisára a svojich partnerov školiť, ako riešiť ekonomické problémy".
V reakcii na požiadavku lídrov Francúzska a Nemecka zároveň uviedol, že krajina už realizuje kroky na zníženie svojho dlhu.
Podľa Berlusconiho je taliansky bankový systém silnejší než bankový systém Francúzska a Nemecka, opatrenia na riešenie krízy však chce prezentovať na stredajšom summite lídrov EÚ v Bruseli.
"Čo sa týka súčasných otrasov na trhu, ktoré sú dôsledkom dlhovej krízy a krízy bankového systému, najmä francúzskeho a nemeckého, máme stabilnú pozíciu, ktorú budeme prezentovať na najbližšom summite EÚ," povedal Berlusconi.
Altafaj: Nikoho nezastrašujeme Hovorca Európskej komisie Amadeu Altafaj pre novinárov reagoval, že „to nie je o „poučovaní ani zastrašovaní Talianska“.
"Nikomu nehrozí poručníctvo, nežiadame obete, aké priniesla slovenská vláda, ale očakávame iba naplnenie daných záväzkov,“ dodal.
Trichet chce viac kompetencií pre Brusel Inštitúcie eurozóny by mali mať právo výraznejšie rozhodovať o hospodárskej politike štátov menového bloku, ak budú mať dlhodobé problémy s plnením ekonomických cieľov.
Povedal to na Humboldtovej univerzite v Berlíne odchádzajúci prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet.
Svoje posledné plánované verejné vystúpenie vo funkcii prezidenta ECB využil na výzvu na hlbšiu ekonomickú integráciu v eurozóne, ktorá však nevyhnutne povedie k obmedzeniu suverenity štátov.
Zmena Lisabonskej zmluvy "Každá krajina by mala mať možnosť pokúsiť sa najskôr vlastnými silami o stabilizáciu (nepriaznivej) situácie. No toto právo by malo mať jasne definované hranice," povedal Trichet, ktorý zároveň predstavil návrh, ako riešiť situáciu krajiny, ktorá by v budúcnosti mala neustále problémy s plnením stanovených ekonomických cieľov.
"V rámci druhej fázy riešenia (prvá je stabilizácia situácie vlastnými silami) by inštitúcie eurozóny, ako napríklad ECB, získali omnoho silnejšiu a autoritatívnejšiu úlohu vo formulovaní ekonomickej politiky danej krajiny. Na to sú však potrebné zmeny v Lisabonskej zmluve. A zároveň by to znamenalo aj nové poňatie suverenity štátov," dodal šéf ECB.
V Taliansku vyvolalo rozruch, keď si na tlačovke po nedeľnom summite v Bruseli francúzsky prezident Sarkozy a nemecká kancelárka Merkelová vymenili pohľady a údajne aj potuteľný úsmev po otázke, či ich Berlusconi uistil, že Taliansko splní, čo sa od neho žiada. Neskôr tvrdili, že to bolo údajne len preto, že nevedeli, kto z nich má na otázku odpovedať.
Talianska vláda neschválila dôchodkovú reformu Talianska vláda na mimoriadnom zasadaní v pondelok 24. októbra večer neschválila dôchodkovú reformu, ktorá má byť súčasťou nového balíka úsporných opatrení. Európska únia totiž vyzvala Rím, aby prijal ďalšie kroky na redukciu štátneho dlhu a oživenie ekonomiky.
S návrhom na zvýšenie vekovej hranice pre odchod do dôchodku však nesúhlasí menšia koaličná strana Liga severu.
Európska komisia Taliansko vyzvala, aby do summitu 26. októbra prijalo "konkrétne opatrenia a jasný časový harmonogram reforiem". Dôchodková reforma je pritom len jedným z plánovaných úsporných krokov, Rím podľa EK potrebuje celú sériu opatrení, aby naštartoval ekonomický rast a znížil štátny dlh, ktorý dosahuje približne 120 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Pondelková 90-minútová schôdza vlády sa však skončila bez výsledku. Premiér Silvio Berlusconi údajne zvažuje niekoľko možností na oživenie ekonomiky a zníženie zadlženosti štátu. Okrem zvýšenia dôchodkového veku je to aj privatizácia štátnych podnikov a predaj štátnych aktív, vrátane nehnuteľností.
Niektorí centristickí poslanci zo stredo-ľavej opozície naznačili, že by mohli podporiť dôchodkovú reformu v parlamente. Ale Liga severu pohrozila, že v takom prípade odíde z koalície.