BRATISLAVA. Podľa prezidenta Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Romana Karlubíka, na základe nového zákona o environmentálnych záťažiach odhadované celkové výdavky na ich likvidáciu sú vo výške 487 mil. eur.
“Odhadované náklady sú skôr spodnou hranicou a skutočná celková suma sa môže od nej značne líšiť,“ upozornil Karlubík.
Okrem štátu prispeje na likvidáciu environmentálnych záťaží aj súkromný sektor. “Prijatie zákona umožní aj čerpanie eurofondov, z ktorých by malo pochádzať vyše 116 mil. eur,“ dodal Karlubík.
Zväz chemického a farmaceutického priemyslu považuje prijatie zákona o environmentálnych záťažiach za prijateľný celospoločenský kompromis. Zväz pritom oceňuje hlavne fakt, že štát je ochotný sa aktívne podieľať na ich likvidácii a preberie na seba zodpovednosť za záťaže, ktoré nemajú pôvodcu.
“Súčasné turbulencie na európskych i svetových trhoch prinášajú riziká, ktorých rozsah a dopad dnes nevie nik odhadnúť. Preto aj tempo odstraňovania starých záťaží bude musieť byť podriadené tomu, aby nebola ohrozená konkurencieschopnosť firiem a zamestnanosť v nich. Verejnosť sa preto musí pripraviť na to, že celý proces likvidácie starých záťaží bude dlhodobý a náročný po mnohých stránkach,“ konštatoval Karlubík.
Podľa odhadov sa na Slovensku nachádza asi 30 tisíc starých environmentálnych záťaží, ktoré spadajú pod novoprijatý zákon a vyše 1 800 z nich je nebezpečných. Ide napríklad o odkaliská, staré skládky chemických odpadov, či areály priemyselných podnikov pochádzajúcich ešte z čias socializmu.